Jajamensan! Visste inte det heller och tyckte att jag låg så himla lågt i normaltemp. Och var typ döende vid 38...
Hade jag ingen aning om. Undrar om det gäller örontemp också.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jajamensan! Visste inte det heller och tyckte att jag låg så himla lågt i normaltemp. Och var typ döende vid 38...
Garanterat, de visar ju bara strunt. Pannmätare också. De jag ha provat visar ju olika varje gång jag mäter.Hade jag ingen aning om. Undrar om det gäller örontemp också.
Garanterat, de visar ju bara strunt. Pannmätare också. De jag ha provat visar ju olika varje gång jag mäter.
Fast du kan ha en infektion av Helicobacter Pylori som orsakar magsår, då blir det inte bättre med omeprazol även om symtomen kan lindras något. Be om ett avföringsprov för Helicobacter nästa gång.
Jo jag vet. Jobbar själv där. Men det är inte så intressant att veta exakt hur tempen är då. Har man feber så vet man det, såpass noga är den.Inom sjukvården tar vi tempen i örat men lägger aldrig till något extra. Hur menar du att en ska ta tempen i sjukvården istället?
Det står inget i bruksanvisningen om det. Däremot varierar det beroende på hur långt in i örat man mäter och vinkeln på termometern och från öra till öra så man får se till att hitta rätt teknik. Blev proffs på mina 2 månader.Garanterat, de visar ju bara strunt. Pannmätare också. De jag ha provat visar ju olika varje gång jag mäter.
Ja de är verkligen konstiga. Jag har nog aldrig läst bruksanvisningen tror jagDet står inget i bruksanvisningen om det. Däremot varierar det beroende på hur långt in i örat man mäter och vinkeln på termometern och från öra till öra så man får se till att hitta rätt teknik. Blev proffs på mina 2 månader.Och man kan inte ta tempen i samma
öra mer än 2 ggr i rad för sen visar den lägre värden så då får man vänta 15 minuter igen upptäckte jag.
Tycker det är superkonstigt att djur har individuella temperaturer och får feber utifrån sin egen temp, medan alla människor får det vid 38, oavsett normaltemp.
Utöver detta så har normaltemp för befolkningen i stort stadigt sjukt sen man började mäta storskaligt. (slutet av 1800tal). Men även de senaste 50 åren kan ses en tydlig förändring.
Hur menar du att djur skulle ha individuell temp?
Jo jag vet. Jobbar själv där. Men det är inte så intressant att veta exakt hur tempen är då. Har man feber så vet man det, såpass noga är den.
Jo förstås. Jag tänker hälsovård främst. Det är liksom irrelevant då.I vår triage kan det ha betydelse beroende på vilka processåtgärder vi ska göra men det är klart att det inte är livsavgörande för patienten.
Glöm inte att andas!Jag blev uppringd från kirurgmottagningen idag och jag har fått en återbudstid redan på tisdag nästa vecka för gastroskopin. Ska bli skönt att få ett svar på hur det faktiskt är ställt i magen egentligen..
Ska försöka komma ihåg det!Glöm inte att andas!
Hatar gastroskopi. Har gjort flera och det blir faktiskt enklare och enklare för var gång, men det är ju inte kul.
Glöm inte att andas!
Hatar gastroskopi. Har gjort flera och det blir faktiskt enklare och enklare för var gång, men det är ju inte kul.
Jag har gjort utan lugnande sist jag gjorde.. Nu siktar jag på att klara utan lugnande eftersom jag ska på jobbet efter lunch..Du gör det utan lugnande? Själv minns jag aldrig mina gastroskopier![]()
Vi blir uppmanade att kolla standard temp på våra hästar för att se när de har förändringar. Min tenderar att ligga ganska högt; 37,8-38,1 är normaltemp på henne. Medans C's normaltemp ligger på 37,4 -37,8 (med samma termometer). Där hade jag sagt att om C hade 38,1 så hade han haft förhöjd temp. Men min häst hade inte haft det.
På humansidan: jag har standardtemp runt 36,4-36,6. När jag närmar mig 37,5 mår jag ganska dåligt, känner mig febrig osv. Men nej, enligt vården har jag varken feber eller förhöjd temperatur.
Så gör man på hund/katt med (förutom att värdena är lite olika än på häst). Någonstans måste man ju dra gränsen, samtidigt som man såklart också måste väga in faktorer så som stress som kan påverka framförallt katters temp.Fast många a veterinärerna kör ganska standard likt sjukvården ändå. Dvs under 38.5 är inte feber. Oavsett om hästen har 38.0 eller 37.2 I normaltemp.
Efter första sa jag att jag aldrig mer gör en gastroskopi utan lugnande, och andra gången fick jag lugnande, men jag får inte den där dosen du verkar få för jag har varit helt medveten och kommer ihåg allting. Tredje gången var helt utan och det var ingen större skillnad mot andra gången, så jag har kört på utan även på fjärde gången.Du gör det utan lugnande? Själv minns jag aldrig mina gastroskopier![]()