Sv: Tornerspel - inspirationstråd 2008
hur har du avslutat lindningen? Detta är en klart intressant sak att berätta om då det säkert finns många som skulle kunna tänka sig en makeover på sina svärd. Har du lust att delamed dig av arbetsgången?
Jag kan absolut försöka, men det är inte helt lätt.
Vi kan börja med att tvinna tråden. Att beräkna längden är svårt, den ska vara i alla fall det dubbla av vad som krävs för att linda greppet, plus det dubbla för att vara på säkra sidan, tråden drar ihop sig någon meter när man snurrar den (beroende på trådens längd).
Jag tog tyvärr inget mått på min färdigtvinnade tråd, så tyvärr är den enda lösningen att linda en gång med otvinnad tråd, för att få ett mått.
Fäst den ena änden av tråden någonstans och snurra sen den andra änden (med tråden sträckt och ett tips där, använd en skruvdragare eller borrmaskin, annars kan det bli aningen långtråkigt).
När tråden är tillräckligt snurrad (inte för mycket, om tråden är av svagare material ex. "gute" så går den av. Å andra sidan måste det vara tillräckligt för att det ska orka tvinna hela, det kan ta ett par gånger att komma på hur mycket som är lagom, bli icke frustrerad

) ska den vikas på mitten. Detta är väldigt knepigt eftersom när man slakar på tråden vill den börja tvinna ihop sig.
Jag löste det så att jag lindade upp den på en pinne till jag nåde mitten, tog tag i mitten och virade ut lite tråd, knepp tag runt båda och släppte mitten, sen är det bara att fortsätta så.
Tvinna lite i taget, blir snyggast så.
När det sen är dags att linda beror det på om man har ett grepp utan, eller med "knöl" (rätta gärna mitt ordval).
Om greppet är helt slätt (utan "knöl") så spelar det ingen större roll varifrån man börjar, jag brukar börja från parerstången.
Om svärdet skulle ha ett grepp med "knöl" så kan man börja i vilken ände man vill, efterfom det blir bäst om man slutar linda uppe på halva "knölen", och lindar resten från andra hållet.
Nu kommer det som är svårt att beskriva, hur man fäster.
I början lindar man ett varv och låser helt enkelt genom att linda över en liten bit av änden (spara ca en decimeter till det). Sen lägger man resten av samma ände längs med greppet och börjar linda (tänkt på att klippa av knuten innan lindningen hunnit dit).
Snyggast blir det om man ser till så det blir riktigt tajt, linda hårt och så tätt som det bara går.
För att låsa i slutet finns olika varianter, och alla om möjligt ännu svårare att förklara med text, men jag försöker.
När ett par cm återstår att linda, tar man den fria änden och lägger ett par decimeter mot allt som är färdiglindat. Fortsätt sen linda som vanligt tills greppet är helt lindat.
Om allt är som det ska, ska det gå att dra i änden som låstes fast "för ett par cm sedan". Detta kommer låsa slutet av lindningen.
Man kommer alltså att linda med en "ögla" och får därför innan man drar i änden för att låsa, vira upp den eftersom den virat sig runt greppet.
Det måste alltså finnas någorlunda gott om tråd kvar när man ska låsa.
Mer utförligt än så här kan jag inte göra i text, får se om jag kan få upp ett par bilder på momenten (photobucket strejkar just nu).
/Rigel