Tråkig inställning

  • Träning
  • Trådstartare Trådstartare **BORTTAGEN**
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 41
  • Visningar Visningar 4 695

Bukefalos 30 år!

Att hästar "bråkar" en månad när de fastställer rangen är inte ovanligt snarare tvärtom.

och hur kan du säga att risken är lika stor att de skadar sig i en liten hage som i en stor. I en stor hage kan den ranglägsta hästen springa undan och hålla sig undan från de andra till rangen helt är fastställd. I en liten hage kan de andra hästarna ge sig på en häst hur mycket som helst eftersom det inte finns utrymme att sppringa undan.

Och sen kan man faktiskt inte bara gå vidare hur som helt. Detta måste helt klart redas ut på ett eller annat sätt. Vad kan hon få för sig nästa gång. Det hon gjorde första gången var illa nog. Det kunde ha slutat med att en häst fick benent avsparkat för att den inte kunde fly undan!

Jag vet vad jag hade gjort i en situation som detta om situationen är som jag uppfattar den: sagt att hon får flytta. Okej om hon hade lyssnat och sagt det inte händer igen m.m, men när man bara ignorerar alla då är det slut på det roliga och definitivt efter att man fortsätter att sätat sig emot alla.
 
Verkar som att ni har ett Superjobbigt problem...!
dax för ett stallmöte där det verkligen blir bestämmt vilka som ska gå vart..! passar det inte kan hon byta stall tycker jag! :devil:
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp