Jo jag förstår - men visst kan man vara ute på "allmänt sköntur" och ändå "skola"? varför ska det vara "negativt" att skola? Då är det nåt fel -anser jag! :P Så ska det ju inte vara - det är ju KUL att "kommunicera" med hästen, att utveckla samstämmigheten, att få en känsligare och starkare, friskare häst... Och det är väl vad skolningen på ridbanan går ut på också?
Och har man en häst som är lösgjord, följsam och stark även när man rider ut så går det inte åt särskilt mycket "energi"... Jag är väl den lataste ryttaren som fötts på denna jord -jag gör aldrig mer än jag behöver och sitter ju mest och "åker" häst. Men nog kan det vara skolning ändå

.
Visst kan jag också känna att jag vill komma bort från alla krav och all stress, men då är det ju faktiskt ypperligt att passa på att skritta ut i skogen (off road) och jobba på hästens följsamhet för sitsen -och i det arbetet kommer ju automatiskt arbete med samling, skolor, böjning in. Mycket roligt, utvecklande, skolande -och utan märkliga krav och stress.
Men jag tycker ju man kan göra detsamma arbetet på banan också - ha lika roligt, och krav och stress-löst, där...
Därtill, kanske beror det på mina hästar med deras speciella problem -men jag vill ta ALLA tillfällen jag får att påverka deras nervsystem, deras vanor och deras sätt att använda sina kroppar. Därför ser jag ingen anledning varför min ridning skulle vara annorlunda när jag rider ut än när jag rider på banan - vill jag påverka nervsystemet långsiktigt lär jag försöka arbeta i den riktningen närhelst jag arbetar med dem.
Men det är kanske bara jag som är "skolningsnörd"...