Sv: Utbilda sig till sadelmakare
Är du lärling är du elev och arbetar hos en sadelmakare (inte säker, men anar att det bör vara en sadelmakare som innehar mästarbrev), totalt ska du ha ihop 4500 arbetstimmar och sen får du ansöka om Gesällprov/-arbete.
Som lärling får du lön, som ökar ju mer erfarenhet du får. Du är anställd som lärling och mästern betalar din lön.
Obs att det inte är så mycket pengar att arbeta som lärling.
Utbildning genom skola finns också i England. Tärnsjö i Sverige.
Lärlingsutbildning (du går som elev hos en sadelmakare) finns i Stockholm på Hantverksakademin.
Jag går som sadelmakeri-elev hos en sadelmakare i Vallentuna. Går gymnasieutbildning, detta är 2a året på skolan och första året som lärling (började den 1/10 2008), och när jag tar studenten får jag med mig mina arbetstimmar i bagaget. Hantverksakademins Gymnasium.
Efter studenten kan jag antingen "ta mig in" på Tärnsjös utbildning, eller leta upp en mäster att jobba hos. (Planerar att söka till Tärnsjö nästa år, om det är tillåtet att söka innan avslutad gymnasieutbildning, eftersom jag fått veta att väntelistan är ett par år...)