Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Funkar inget av detta så pröva att sätta en fast martingal på. Du sätter alltså martingal ringarna i nosgrimman på hästen. Går den så kort att hästen inte kan få upp huvudet helt men inte så kort att hästen liksom går med nosen i bogen.
frågan är om det finns någon lösning som jag inte har provat själv än? Några förslag?
Vilket kan leda till att hästen går omkull istället eller gör något annat tokigt för att protestera. Oavsett vilka hjälptyglar man använder så kan en häst stegra sig om den verkligen vill i alla fall. Resultatet utav stegringen kan då bli ännu värre.
Sen funderar jag på den där ägg-grejen. Hur enkelt är det att rida med ett rått ägg i handen och vänta på att hästen stegrar, och då pricka skallen på hästen med ägget. Den proceduren skulle jag gärna vilja se på film!
![]()
Ägg eller vattenkastning i huvudet på en stegrande häst är bara en myt, det hjälper knappast. Möjligen för stunden men du har inte tagit bort beteendet för det..och hästen lär fatta nada eller i värsta fall bli riktigt rädd och skada sig själv eller ryttare![]()