Vad gör vi? CLIII

Status
Stängd för vidare inlägg.
Efter lunch med älsklingen fortsatte han arbeta och for jag till stallet och fixade boxen; pållan har vilodag och på vägen hem stannade jag vid närbutiken och handlade och så for vi bort till morfar och lämnade varor och tog in ved åt honom 🥰. Sen var klockan hög tid att laga middag; kycklingben som sambon föreslog förra veckan har man ju inte ätit på evigheters evigheter 😄.
 
Kissen gillar den stora älgvandringen.
 

Bifogade filer

  • D0610501-11E2-4C8D-A325-97140C647985.webp
    D0610501-11E2-4C8D-A325-97140C647985.webp
    66,9 KB · Visningar: 23
Har just avslutat ett par besvärliga telefonsamtal och laddar upp för att duka fram en trevlig liten antipasti-bricka till mig själv som jag sedan tänkte sjunka ner i soffan med. Har haft span på en flaska rödvin hela veckan som ska få göra mig sällskap (fast jag tänkte inte dricka hela flaskan ikväll alltså 😅). En fredagkväll fylld av ost, bröd, rödvin och en bra serie - bättre kan det knappt bli!
Ja ja nämen det var ju en jättebra idé att se säsongsavslutningen av en serie som handlar om skilsmässor och relationskriser samtidigt som man sitter hemma och dricker rödvin och längtar efter mannen man ska gifta sig med om drygt 6 veckor 😳

*försöker samla mig lite och sluta snyfta*

😂
 
Maken och jag har just kommit hem fran en trevlig kvall med vin och "appetizers" pa biblioteket. :p Vart bibliotek har en volunteer forening som heter "Vanner av biblioteket" :grin: och som kostar hela $15. US dollar (147 sek) om aret att vara med i. De tar emot bocker folk inte vill ha kvar eller har plats for och saljer dem for nast intill ingenting en gang i manaden ... Mycker trevlig organisation :D och alla vinster gar till biblioteket ... vin och annat gott ar skankt av vingardar och restauranger och det hela var mycket gott och trevligt.

Jag borde antingen gora klart lite job pa datorn ... eller hitta pa nagot med hundarna 😳 Men tre glas vin senare blir det varken eller. So there.
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

  • Låst
Tjatter Vi är i fältkontoret och kisse har tom egen säng. Låång kisse! 99 100 101
Svar
2 000
· Visningar
62 853
Tjatter Dödstrött pga allergi och allergimedicin men vilket ljuvligt väder det var igår! Inte lika trevligt idag men uppehåll ännu så jag ska... 71 72 73
Svar
1 447
· Visningar
51 910
Senast: em76
·
  • Låst
Tjatter Hårt arbetande kisse är sur efter att ha blivit väckt pga fotografering... 99 100 101
Svar
2 008
· Visningar
67 458
Senast: Mia_R
·
Tjatter Kom hem efter kejsarsnitt igår, snittet 2 dagar gammalt. Visar sig att min "medel-mot-hård" madrass är på tok för mjuk för att jag ska...
Svar
6
· Visningar
469

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • Atletix
  • Bildtråd
  • Dressyrsnack nummer 18
Tillbaka
Upp