Vad gör vi? Del CXI

Status
Stängd för vidare inlägg.
Hamnat i läsfåtöljen igen. Och man vet att man har papegoja när det ser ut så här när man har ngt gott i glaset :cautious:
20200105_203042.webp
 
Tänkte sätta mig ned och uppdatera/fixa i ordning min Trello-sida (ett verktyg för att hantera projekt och liknande). Har aldrig riktigt blivit vän med sidan, men nu när jag känner att jag behöver få lite ordning på mitt liv så kanske det är rätt tid att försöka igen!
 
Har åkt hem med särbon... ursäkta till er sörlänningar som kan köra bil men kan f-n alla andra stockholmare låta bli E4:an norr om Gävle på vintern! :arghh:

Vi har sett så mycket idiotier så det finns inte. Inkl ytterligare en idiot i en XC60 som inte fattade vad hens bil klarar som gasrunkade KONSTANT ("ojoj, det är halt och en fil, jag pallnitar för att sedan woho det är två filer så jag gasar upp till 10 km under tillåten hastighet)! Och nej, det var inte samma som jag råkade ut för när jag åkte norröver, det var olika färg. Men vi körde på i bättre fart än hen och vi satt i en liten framhjulsdriven pytte-C4:a :cautious:

Dagens Darwin award blev dock delad. Den gick till alla de totala puckona som tyckte "ojoj, det är HAAAALT så vi kan inte gasa" under större delen av en tvåfilig sträcka... för att sedan KASTA sig ut i vänsterfil precis vid skylten som talade om att om 400m blir det enkelfiligt :up: Vi trodde f-n inte våra ögon.

Särbon svor faktiskt mindre än mig när jag åkte upp ändå. Han är väl inte så eldfängd ;)
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Tjatter Har ni någon smålustig grej som ni brukar göra, som ni trodde ni var ganska ensam om, men som det senare visat sig att är något som... 2 3 4
Svar
63
· Visningar
4 320
Tjatter Jag har just nu en bekant som, trots tillsägelse bara måste använda könsord eller svänga sig med "den glänser som hundp***en i... 8 9 10
Svar
192
· Visningar
5 775
Senast: Enya
·
Tjatter Visst kör vi i år också? :D Ni som varit med i Secret Santa eller Secret Easterbunny tidigare vet vad som gäller - men läs ändå igenom... 16 17 18
Svar
342
· Visningar
10 422
Senast: Takire
·
Relationer Jag har upplevt en situation som väldigt irriterande under några år nu, för någon vecka sedan så escalerade min irritation och jag blev... 2 3 4
Svar
76
· Visningar
6 104
Senast: Majjijann
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • Bildtråd
  • Pass förvaring
  • Hjälp
Tillbaka
Upp