Vad ska man fråga uppfödaren?

  • Övr. Hund
  • Trådstartare Trådstartare Fjunet
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 7
  • Visningar Visningar 6 244
F

Fjunet

Vad ska man egentligen tänka på att fråga uppfödaren om när man ringer och hör om valpar? Jag har aldrig gjort detta innan, och vill inte göra fel :crazy:
 
Sv: Vad ska man fråga uppfödaren?

Man kan fråga om hur föräldrarna är i tempramentet, så vet du på ett ungefär hur din hund blir. Men får man hem valpen i tid så formar man den själv oxå. Fråga om sjukdomar, vaccinationer, vad den äter och hur mycket rumsren den är. Det kan skilja mycket hos olika kennlar.
 
Sv: Vad ska man fråga uppfödaren?

Vad den äter och hur rumsren den är behöver jag inte fråga nu, den är garanterat inte "bakad" än :D
 
Sv: Vad ska man fråga uppfödaren?

De flesta uppfödare brukar vara intresserade av att veta lite om dig som person, vad du har för vana av hundar sen tidigare, vad du ska ha hunden till osv.
Man kan fråga om priset på valpen, om föräldrarnas temperament och meriter. Sen brukar man ofta hålla kontakten flera gånger från det valparna är födda tills de att man får hämta och då brukar fler frågor komma automatiskt.
 
Sv: Vad ska man fråga uppfödaren?

Becca85 skrev:
Fråga om sjukdomar, vaccinationer, vad den äter och hur mycket rumsren den är. Det kan skilja mycket hos olika kennlar.

Sånt skulle jag hellre fråga när jag hämtar valpen :)

Dom som ringer till oss brukar fråga vad vi kräver av våra valpköpare (tävlingar, utställningar, aktivering etc). Allt om föräldradjuren har dom redan läst sig till på hemsidan, men om det inte finns någon sådan info så kan man ju fråga lite om föräldrarna. Mentalitet (testade??), meriter (officiella??), röntgen och tester (ta reda på rasens sjukdomar innan du ringer) o.s.v. Köpare som ringer brukar inte ha så extremt mycket att fråga om utan vi pratar mest bara lite allmänt och försöker bilda oss en uppfattning om varandra :)
 
Sv: Vad ska man fråga uppfödaren?

Kolla gärna med SKK om rasrelaterade problem, de kan även tipsa dig om uppfödare som är seriösa.
 
Sv: Vad ska man fråga uppfödaren?

Hejsan
Jag utgår ifrån att du redan funnit "din" ras. Ring runt till olika uppfödare som du bestämt dig för att kika närmare på. Börja med att presentera dig själv, tala om varför du fastnat för rasen, eventuella planer med hundägandet etc. Precis som Druvan skriver är ett första samtal mer ämnat att komma underfund med var man har varandra, om så att säga personkemin stämmer. Det är viktigt eftersom du förhoppningsvis skall ha kontakt med din uppfödare resten av hundens liv.
Fråga naturligtvis gärna under samtalets gång om uppfödarens hundar, vad dom själva brukar göra med sina hundar, hur hundarna lever etc.
Välj en kennel som lägger ner stor vikt på valparnas socialisering och prägling. Det är A och O för att få en trygg och mentalt stabil hund.
Själva säljer vi inga valpar före 10 veckors ålder eftersom de extra veckorna med mamman faktiskt gör att valpen blir mer socialiserad och har lättare att acklimatisera sig i en ny miljö.
Be att få komma på besök hos olika kennlar, studera deras hundar och hundhantering och välj sedan den du känner störst förtroende och gemenskap med.
Vid dessa besök kan man komma in på både hälsostatus, uppfostran, utfodring och andra saker man funderar på. En seriös uppfödare välkomnar dig och pratar gärna om sina hundar, sina planer och målsättning mm.
Och naturligtvis levererar dom valparna med stamtavlan från SKK, besiktade av veterinär senast en vecka innan leverans, vaccinerade, avmaskade och ID-märkta.

Lycka till med ditt hundköp önskar Piretto som härmed gör sitt första inlägg på Bukefalos och hoppas att det fungerar ;o))
 
Sv: Vad ska man fråga uppfödaren?

Du kan inte göra så mycket "fel" tycker jag. Du behöver bara prata på och vara dig själv - be dom berätta om sina hundar, hur dom är och så, och berätta om dig själv. De flesta uppfödare jag har varit i kontakt med bedömer personkemin på den de pratar med. Om personkemin inte stämmer överens så spelar det ingen roll vilka frågor man ställer eller vilken erfarenhet man har, för tycker dom inte om en på telefon får man inte köpa någon valp.
 

Liknande trådar

Övr. Hund Runt den 20 januari skrev jag här, och frågade hur man köper en hund. Jag fick massor av tips och råd, och även listor med uppfödare...
Svar
11
· Visningar
1 618
Senast: Raderad medlem 147980
·
Övr. Hund Jag köpte nyligen valp och upplevde att det blivit någon form av ny trend att vissa har kvar valparna till 12 veckor. Varför vill man ha... 2
Svar
26
· Visningar
2 479
Senast: Nepenthe
·
Övr. Hund Här kommer en jätte dum fråga från en extrem hypokondriker :’( Min granne har skaffat sig en valp som är sjövild, den är ett resultat... 2
Svar
20
· Visningar
2 090
Senast: Sel
·
Hundavel & Ras Vi står på kö på en hanvalp, och har varit med från start, redan i september tog vi kontakt med uppfödaren som väntade på att tiken... 4 5 6
Svar
105
· Visningar
11 733
Senast: Zoya
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp