• Samhälle
  • Trådstartare Trådstartare Lilla
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 1 083
  • Visningar Visningar 59 390
En liberal inställning till en fråga kan ju alla partier ha, liksom en konservativ inställning. Problemet med det partiet som idag vill beteckna sig som liberalt...är väl att man varit rätt liberal med att välja ståndpunkter i alltför många frågor ;)
 
Finns inget liberalt parti på riksdagsnivå. Allt är bara olika nyanser av röd till lila socialism.

Och jag anser att du har helt fel och är långt ute och cyklar. Finns minst 2 riktigt bra alternativ som tyvärr är lite för långt till höger från socialism, då mitt ideal är socialliberalt. Men de uppbär goda liberala värderingar .
 
Som sagt det, du säger tyder ju på att du har en rätt liberal syn på språkförståelse,, ;)
Snarare en konservativ sådan. Jag väljer att inte relativisera betydelsen av ordet på så sätt att något parti måste vara konservativt, något liberalt osv.

Det fascinerar mig alltid att folk t.ex. diskuterar demokrater och republikaner (USA) och att republikanerna skulle vara såna monster (mest för att de är mer konservativa än demokraterna) när Demokraterna skulle hamna så långt ut till höger på en svensk partiskala att man skulle behöva ta finlandsbåten för att rösta på partiet.
 
Och jag anser att du har helt fel och är långt ute och cyklar. Finns minst 2 riktigt bra alternativ som tyvärr är lite för långt till höger från socialism, då mitt ideal är socialliberalt. Men de uppbär goda liberala värderingar .

Vad är liberala värderingar och vilka partier skulle det vara? Jag hoppas verkligen att du inte kalla fd folkpartiet för liberala.
 
Snarare en konservativ sådan. Jag väljer att inte relativisera betydelsen av ordet på så sätt att något parti måste vara konservativt, något liberalt osv.

Det fascinerar mig alltid att folk t.ex. diskuterar demokrater och republikaner (USA) och att republikanerna skulle vara såna monster (mest för att de är mer konservativa än demokraterna) när Demokraterna skulle hamna så långt ut till höger på en svensk partiskala att man skulle behöva ta finlandsbåten för att rösta på partiet.
hm..men politrukerna i Moskva var ju på sin tid konservativa eller hur? Att vi sedan har, i Europa antagit begreppet konservativa partier då vi talar om kristdemokratiska partier är väl sedan en annan sak
 
Jag skulle tro, att alla partier skulle betecknas som liberala om man frågar dem om de ställer sig bakom följande
"Liberalismen är en idé om att människans frihet är viktig. Allt fler människor krävde ett friare samhälle under 1800-talet. De krävde bland annat rösträtt och rätt att få bestämma om vem som ska styra landet. Varje människa skulle ha rätt att säga sin åsikt och journalisterna skulle ha rätt att skriva vad de ville. Liberalerna ville att folk ska gå i skola och lära sig om sina rättigheter. De ville också att vem som helst skulle få starta ett företag. Dessa tankar gjorde liberalismen till konservatismens motsats. Även idag vill liberala människor att alla människor ska ha samma rättigheter. "
Jag hittar inget parti som tar avstånd..
 
Men du har väl rätt att göra vad du vill med din kropp...förutsatt att ditt agerande inte leder till utgifter för samhället
Bruk av narkotika leder ju som bekant till kostnader för samhället...
 
Jag fattar precis! Jag hör jättemånga runtomkring mig säga samma sak; de vet inte vem de ska rösta på utan har en pest eller kolera-känsla.

Jag vet vilka partier jag vanligtvis sympatiserar med men rätt vad det är så kommer de med nåt urbota dumt jävla förslag som får mig att totalt koka över och så känner jag bara NEJ MEN DRIVER NI MED MIG och tänker att jag absolut inte kan rösta på dem.
Samma här. Jag tänker att Russel Brand har en viss poäng i sin kritik av systemet, och att så länge vi väljer att "spela med" ger vi tyngd åt en demokratiform som är dysfunktionell.
"I say us - obviously I don't vote as I believe democracy is a pointless spectacle where we choose between two indistinguishable political parties, neither of whom represent the people but the interest of powerful business elites that run the world."
Russell Brand

“Princeton University recently did a study revealing what those of us paying attention already know all too well: The United States is, in scientifically proven fact, not a democracy. They concluded that the U.S. is controlled by economic elites.” This is a prominent idea that is becoming popular. The structural reason that voting is redundant is that through the funding of political parties, lobbying, and cronyism, corporations are able to ensure that their interests are prioritized above the needs of the electorate and that ideas that contravene their agenda don’t even make it into the sphere of public debate. Whoever you vote for, you’ll be voting for a party that represents a big-business agenda, not the will of the people.”
Russell Brand, Revolution
 
Det också men även narkotikapolitiken. Nu har jag inte kollat genom deras partiprogram nyligen men har inte direkt blivit imponerad när jag gjort det tidigare.

Narkotika ger inte frihet åt individer. Det ger ofrihet. Liberalerna vill ta bort straff, annat än vård, för brukande och satsa resurserna på att komma åt langare och andra i kedjan. Brukarna ska hjälpas ur sitt beroende, sin enorma ofrihet, med vård. Göra det lätt med sprutbyten och tillgång till naloxon för att rädda liv.

En väl avvägd liberal politik, som reflekterar över ordet frihet. Att inte reflektera alls över vad frihet innebär är för mig någon extrem form av nyliberalism, där samhället och relevant personlig frihet för alla helt är ur fokus.
 

Liknande trådar

Samhälle När jag står i affären så har jag lite tröttnat på att behöva spendera ett par minuter för att Googla olika företag för att göra valet...
Svar
4
· Visningar
405
Senast: sjoberga
·
Samhälle Hallå! Jag valde samhälle, men detta kan gälla både mat och ekonomi också, så om samhälle är fel får gärna moderator ändra till rätt :)... 10 11 12
Svar
229
· Visningar
10 590
Senast: Badger
·
IT & mobiler Jaha, 2 partier röstade emot chat control 2.0 resterande ja. C och SD sa nej till förslaget. V och MP tycks ju inte ta sitt jobb på... 2 3
Svar
58
· Visningar
1 699
Senast: MJLee
·
R
Hemmet Vi planerar att skaffa pool till våren, så jag tänkte börja se mig omkring lite redan nu. Problemet är att jag inte vet något alls om...
Svar
6
· Visningar
676
Senast: Luzzan
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp