Jättesöt...Betyget blir typ 2-3
. Ungefär som att bytesknappen inte går att stänga av när den väl kommit igång.. Nån tävling bröt hon först av till trav sen när hon väl kom igång med bytena fortsatte hon hela vägen in i mål typ
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jättesöt...Betyget blir typ 2-3
. Ungefär som att bytesknappen inte går att stänga av när den väl kommit igång.. Nån tävling bröt hon först av till trav sen när hon väl kom igång med bytena fortsatte hon hela vägen in i mål typ
![]()
Jag påstår att detta inte är något som lärs ut på domarkurser. Vad är det som är otydligt i det påståendet? Jag förstår inte vad din personliga upplevelse har med det att göra faktiskt.
Att det finns domare som dömer "snällt" på PR vet jag mycket väl (även om min personliga uppfattning är det inte är rätt att göra så), precis som att domare har olika skalor på tävlingar. Dock finns domare som håller samma skala oavsett, men som lägger mer krut på att prata med ryttarna på PR, t.ex. den GP-domare jag ridit för. Häromkring döms PR ibland av utbildade domare, men lika ofta av aspiranter, tränare osv. Det är inget som ändras bara för Hedwig, Mackan eller du bara rider för utbildade domare.
Och var läser du ett sådant påstående
Jag skrev otydligt och glömde förtydliga, men det finns inget som helst påstående att det är samma sak...
Bra jobbat! Härligt att få kvitto på allt hårt jobb!I helgen har jag och Barb varit på connemarariksen. Vå har tävlat i dressyr, eneglsk ridklass och ställt ut. Började med dressyren där vi red riksmästerskapet i LAP1 på 66.84% vilket reulterade i en vinst! Så himla glad över både vinsten och att jag hittade tillbaka till rätt bra ridkänsla i programmet. Jag red verkligen hela vägen och gav inte upp.
I engelska ridklassen blev vi femma. Fick kritiken att den individuella visningen var utmärkt, välvisat för hand men för försiktigt i gruppmomentet. Uställningen gav 88778=38p och gav en silverplakett.
![]()
![]()
![]()
![]()