vilken hundras??

mathilhill

Trådstartare
Hej svej!!!
jag är en tjej på 16 år som bor med min mamma o pappa. Jag har aldrig haft en egen hund, men har varit hundvakt åt olika hundar en hel del. Mest åt en väldans söt Skottsk terrier! :love:
Både min mamma o pappa har haft hundar när de var små. Mamma har haft Gordonsetter, Engelsk setter och en Gråhund. Pappa har haft en Keeshound (Eller hur det nu stavas.. :angel: )
jag är väldigt intresserad av lydnad och skulle gärna hålla på med detta en hel del.
Jag har läst mycket hundböcker o är mycket intresserad av hundars beteende.
Jag vill inte ha en liten hund utan en mellanstor till storhund.
är det nån som har nåt förslag till någon passande hundras som skulle passa mig??
Mycket tacksam för svar!
Hade bra allihopa!
Kramar!! :)
 
Sv: vilken hundras??

Det finns många raser som passar sig för lydnad. Ja, faktiskt de flesta om man är riktigt riktigt envis :p .

Vad du behöver fråga dig själv är lite om:
-tid för skötsel, promenader och övrig sysselsättning
-pengar det kostar att ha hund, det går tyvärr inte att komma ifrån
-päls hur mycket tid är du redo att lägga ner på pälsvård

Det finns flera trevliga raser därute! Det gäller att hitta en ras man trivs med och en uppfödare man trivs med och litar på.

Själv har jag labrador. Medelstor hund, ca 30 kg, lättskött päls.
De är envisa och tjurskalliga men jag tycker de är helt underbara. Snälla och vänliga är de också!
Sen så har jag en lagotto. Något mindre, ca 12-15 kg (40-50 cm stora), ingen större pälsskötsel men pälsen ska klippas ner med jämna mellanrum.
Även lagotton är snälla, men oh vad envisa de kan vara! Och så smarta, har inte stött på nån hund tidigare som tänkt som min lagotto (labben har verkat smart hittills, men nu vete 17 om inte lagotton är smartare).

Båda dessa raser behöver arbeta, labradoren med tex. apportering (som är dess ursprungliga syssla) och lagotton med tex. spår (de är tryffelhundar i italien - där de kommer ifrån).
Sen så går det såklart att köra lydnad med dem också, men de behöver lite ursprungligt arbete också.
 
Sv: vilken hundras??

ja,,jag har funderat på labbe eller golden...trevliga första hundar..men tack för tipsen! :)
 

Liknande trådar

Hundavel & Ras Hej! Jag går i valpköparplaner, dock inte förrän TIDIGAST nästa år men mest troligt 2027. Det blir i så fall hund nummer två då jag har... 2
Svar
22
· Visningar
1 823
Senast: Nepenthe
·
Övr. Hund Hej! Först och främst vill jag vara tydlig med att jag ALDRIG skulle skaffa en hund om jag inte är absolut 100% säker på att jag har... 2 3
Svar
43
· Visningar
2 519
Senast: __sofia__
·
Övr. Hund Vi passar ibland en äldre hund (11 år troligen korsning bichon havanais och terrier av något slag) som alltid haft svårt att vara ensam...
Svar
2
· Visningar
440
Övr. Hund Har en renrasig hund av mindre ras som kom till oss för fyra år sedan direkt från uppfödaren. Hon var 14 månader när vi tog henne och är... 2
Svar
20
· Visningar
2 613
Senast: Otherside
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp