Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag har hittills inte hittat något brittiskt bubbel som varit värt pengarna (jo förresten, detta), åtminstone inte i jämförelse med champagne, så jag tror att du gjorde rätt val! Grattis! (till körkortet alltså, inte inköpet av bubbel även om det ser bra ut det medFirade lite igår och hittade en ny bekantskap.
Väldigt god, lite mineralig (eller nästan mineralvattendoft, men på ett bra sätt).
Velade mellan denna och ett brittiskt bubbel, men hoppas det brittiska dyker upp igen.
Visa bifogad fil 166665
Haha tack!Jag har hittills inte hittat något brittiskt bubbel som varit värt pengarna (jo förresten, detta), åtminstone inte i jämförelse med champagne, så jag tror att du gjorde rätt val! Grattis! (till körkortet alltså, inte inköpet av bubbel även om det ser bra ut det med)
Det finns ett som heter chaphill down eller nått. Det varJag har hittills inte hittat något brittiskt bubbel som varit värt pengarna (jo förresten, detta), åtminstone inte i jämförelse med champagne, så jag tror att du gjorde rätt val! Grattis! (till körkortet alltså, inte inköpet av bubbel även om det ser bra ut det med)
Jaa! Det är en sån som finns i tillfälliga sortimentet på systemet nu tror jagDet finns ett som heter chaphill down eller nått. Det var![]()
Ops, det är mitt jobb.Jaa! Det är en sån som finns i tillfälliga sortimentet på systemet nu tror jag![]()
Jaa. Just det ja. Det vet jag ju från trådenOps, det är mitt jobb.
Finns i Stockholm typ
Jag som mest dricker Italienskt skulle kika pa Primitivo eller Amarone, om jag ville betala nagra kronor mer.Vad vill jag ha för vin till gräsand med camparisås, citruskompott och karamelliserade apelsinskal? Mycket fett, mycket syra och en del sötma. Google föreslår pinot noir, men ingen i sällskapet är särskilt förtjust i det. Tänker helst något ganska fylligt men inte strävt, lagom smakrikt rödvin med lite sötma i. Eller något helt annat, ett fatigt vitt kanske? Andra bra idéer?
Vad vill jag ha för vin till gräsand med camparisås, citruskompott och karamelliserade apelsinskal? Mycket fett, mycket syra och en del sötma. Google föreslår pinot noir, men ingen i sällskapet är särskilt förtjust i det. Tänker helst något ganska fylligt men inte strävt, lagom smakrikt rödvin med lite sötma i. Eller något helt annat, ett fatigt vitt kanske? Andra bra idéer?
Jag tänker antingen ekfatslagrad chardonnay från Bourgogne, t.ex. Les Murelles Domaine Roux eller rött som inte för alkoholrikt och inte för mycket tanniner, utan mjukt och bärigt, t.ex. ett Gamay Beaujolais. Gillar man kraftigare viner så kanske ett Gigondas kan funka bra trots alkoholhalten. T.ex. gillar jag Domaine du Pesquier (för jag var väl bjuden?).
Med tanke på att inlägget från @Ullmerkott är från februari hoppas jag verkligen att maten är uppäten sedan länge![]()
Aha, då får jag kanske ha ett öppet sinne och våga mig på att prova några till! Jag testade ett par olika när det började bli poppis här borta (typ 5 år sen kanske?) och var som sagt inte imponerad, men det hinner ju hända rätt mycket på 5 år...Haha tack!
Vet att vi provade något brittiskt på en bubbelprovning. Trodde det var South Downs (som finns på systemet nu), men visade sig vara ”The Trouble With Dreams”, iofs också från South Downs.
Det senare var verkligen helt otroligt gott!
Som en riktigt bra röda äpplen champagne (åt Bollinger-hållet). Men så lika dyrt också.
Så det finns väldigt goda grejer!