Sv: 1 cm för stort bett
beauspirit skrev:
en undran till alla:
spec. Alexandra W; är det bara min häst som är konstig men du skriver att din häst vill ha ett bett som sticker ut lite extra i mungiporna, inget fel i det, men har min häst ett minsta för långt bett så sticker det kanske ut lite mer i mungiporna men det stora är att det viker sig/hänger ner i munnen både två och tredelat.
skulle jag stoppa in ett 12,5 i hans mun skulle det ligga dubbelvikt som ett smalt V och spetsen skulle nog nå ända ner till tänderna på underkäken/tungans slut :S
han har jättekort och smal mun och jag har 8,5 (två och tredelat) på honom. det ligger rakt i hans mun och verkar som ett tvådelat bett ska och hänger inte ner (tog ett tag innan jag hittat rätt storlek).
men när du har en storlek för stort bett i munnen så det sticker ut lite extra, förändras inte läget på bettet i din hästs mun då?
Jag har aldrig tvådelat kanske ska klargöras först. Hästen har klart och tydligt talat om attd et vill han INTE ha. Utan han går på raka eller tredelade.
Jag hade ett helsike att hitta ett bett han funkade bra på, hittade ETT, dett tredelat, ganska tjockt, med KULA i mitten (inte rundad mittdel, utan klortund mittdel, som en spelkula). Strl 11.5, vilket då var vad jag ansåg var hästens storlek. Häst nöjd och matte nöjd. Bara det att det slutade tillverka bettet *panik* Så jag sökte ett begagnat för att ha två och vara säker hela hans livstid.
Med de 'nya' rönen ska herrn ha 10.5 cm i bettstorlek. Så jag hittade ett exakt likadant bett som det jag hade men i 10.5 cm. BLÄ sa hästen och ville inte vara med.
Sen när han blev T-märkt så provade jag rakt (som jag alltid misstänkt hans kulle trivas på men som man ju inte får tävla dressyr på). 11.5 cm, och ja tack sa hästen. Bara för att testa köpte jag ett exakt likadant i 10.5 cm. BLÄ sa hästen.
Så, han har tydligt valt att han vill ha 11.5 cm, så då får han väl ha det då =) Han är lite rolig överlag när det gäller bett, avskyr hackamore, VILL ha tungtryck.. och ÄLSKADE kandar, trots att jag var högst tveksam då han har liten mun och låg gom, jag trodde inte han skulle gilla så mkt skrot i munnen. Men provade med rak kandarstång (svagt böjd) utan tungfrihet och tredelad bridong. ja tack sa hästen och hade skaffat sig en ny bettfavorit.
Jag har inte kollat så noga hur skillnaden i hur de ligger är mellan 10.5 cm och 11.5 cm. På det raka gör det ju ingen skillnad i munnen, och de tredelade, det är exakt samma storlek på mittdelen, och mööjligen hänger det ner lite mer, man jag ä tveksam. Den extra längden av bettet hamnar ju UTANFÖR munnen. Däremot en entygelssväng (att jag tar i bara en tygel) skulle ju göra en viss skillnad, fast jag brukar aldrig ta bara i en tygel.
Men, han ocg jag har sen många år en överenskommelse om utrustning - han väljer, jag betalar
