Vilken påsk?
Är min plan
Är inte så mycket för sånt där så maken får väl sno ihop något om dom ska ha, jag kör mitt vanliga race![]()
Strutstaktiken?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Vilken påsk?
Är min plan
Är inte så mycket för sånt där så maken får väl sno ihop något om dom ska ha, jag kör mitt vanliga race![]()
Strutstaktiken?![]()
Kunde ju alltid önska, tror barnen kommer påminna mig om jag skulle glömma
Men nej, påsken är lika stort som att fira Halloween för min del, dvs alla andra tycks göra det men inte jag. Äger nog inte ens en fjäder att pynta med![]()
Turligt nog brukar svärföräldrarna stå för påskmiddag och jag köper ett påskägg vardera till barnen så är det klappat och klart!
Så i matväg är det inget jag behöver planera extra för, käkar väl det svärföräldrarna bjuder på![]()
Här görs det inte heller något särskilt. Jag brukar pynta ett påskris men jag orkar inte det i år. Annars åker vi till mannens släkt i Småland och det är där jag måste ha en plan. Vore tufft om jag gick upp alla kilon under en påskhelg liksom.
Min tanke är att påskmaten i sig inte är problemet (jag äter väldigt lite vid bufféer överlag) utan det är allt godis och alla kakor som kommer stå framför ögonen på mig.
Plus då vår dejt på Pinchos men där vet jag att jag kommer äta mer kalorier än jag borde så jag tänkte vara lite strikt innan under dagen iaf så det inte skiter sig helt.
Jag upptäcker bara helt plötsligt att min hand har stoppat in onyttigheter i munnen på mig.Här är det tvärtom, så länge ingen trugar och tjatar hål i öronen på mig om att jag mååååste ta en godisbit eller vara med och äta fika så har jag inga problem att avstå. Det är när andra prackar på mig något jag inte vill som jag har svårt att säga nej för deras skull, att inte vara taskig eller för artighetens skull. Sätt gärna fram kakfatet men låt mig själv bestämma om jag vill ta och om jag inte gör det - kommentera inte på något vis (antingen men ta du en kaka, ska du inte ta en kaka eller åh, den här kakan var god och en min som säger ta nu!) utan bara låt det vara.
En god middag tar jag både en eller två portioner av
Dejten hade jag sett bortom, det är en lyxgrej att käka ute så njut och ta det du vill ha. Vill du ha lamm och inte gurka så ta lamm liksom. Men godiset vid påsk kan du försöka reducera. Du vet nog bäst själv hur du bäst går tillväga men skiter det sig så är morgondagen en ny dag![]()
Var på gymmet igår. De har bara 5kilos viktskivor![]()
Vad är det för gym? Låter helkonstigt att det inte finns mindre kakor än 5 kg.
Det är byns Korpen-gym. Precis nyrenoverat så jag hoppas det kommer några i mindre storlek (jag har påtalat det men kanske får göra det igen). De köpte in Kettlebells ocksåmen bara upp till 12kg
![]()
Jag vägrar köra mindre än 3*8 också. Kan säga att sista setet igår med 10kg mer än innan var minst sagt kämpigt. Ren och skär jävlar anamma kan man väl kalla detJa, gör det! Det gör så stor skillnad att ha tillgång till kakor på 2,5 kg och helst på 1,25 kg också (framförallt i pressövningar där åtminstone inte jag gärna ökar med 5 kg åt gången). Har även sneglat lite på mikroplattorna på mitt gym, de är små och silverfärgade och väger bara 0,5 kg styck, men jag har hittills inte använt dem.![]()
Yes! Vägning i går efter första veckan. -1.8.Har du kommit igång än @mandalaki ?![]()
Jag vägrar köra mindre än 3*8 också. Kan säga att sista setet igår med 10kg mer än innan var minst sagt kämpigt. Ren och skär jävlar anamma kan man väl kalla det![]()
Alltså jag kör inte mer än 3*8 hellerVarför vägrar du det (säger hon som ser allt över 8 reps som konditionsträning)?
Bara en tanke: 3*8 och 4*6 (eller 6*4) ger ju samma volym, om du når en punkt där åtta reps på en viss vikt blir för mycket och utrustningen inte medger den justering du skulle behöva göra. För säg att ditt sista set var på 50 kg, så fick du upp åtta reps där, men att köra 3*8 på 50 kg kanske blir för mycket. Att då köra 4*6 på 50 kg ger dig samma volym, men fördelat på ett sätt som gör att du orkar alla set och reps på 50 kg.
Alltså jag kör inte mer än 3*8 heller
Jag är väl lite knäpp men det måste vara 3*8 och minst en vikthöjning av något varje pass![]()
Okej den dagliga provvägningen då:
Lördag -0,1kg
Söndag -0,2kg
Måndag +0,2kg
Tisdag -1,3kg
Onsdag -0,4kg
Roligt att se att dagen efter en fastedag inte behöver innebära ett plus på vågen.
Var på gymmet igår. De har bara 5kilos viktskivorså det fick bli en 10 kilos höjning på bänkpressen. Fy fasiken alltså. Kan inte lyfta armarna över midjan idag, de bara skakar
Längtar så tills jag blir starkare överlag. Generellt klarar jag 30% av vad idag tog 2012.lite lätt nedslående men det är bara att ge järnet.
Fredagsvägningen kommer bli i morgon för sedan har jag inte tillgång till våg förrän på måndag. Hoppas jag kan hålla i det här bara.![]()
Jag upptäcker bara helt plötsligt att min hand har stoppat in onyttigheter i munnen på mig.vi har lite olika agendor jag och min hand
![]()
Du är så klok! Och det visar sig på vågen för digHa på dig grytvantar? Kan ju inte få upp mycket godis med dom på
Skämt å sido, du fixar det här så bra som du kan
Fråga dig innan du ska äta om kalorierna är värda en sekunds njutning. Tänk. Och fråga sen igen. Så får du se om du kan få hjälp av![]()
Yes! Vägning i går efter första veckan. -1.8.
Visserligen är det mest vätska, det är det ju alltid efter första veckan när man dragit ner på kolhydrater. Men det är ändå naturens fiffiga sätt att dunka en i ryggen.
(Däremot har fortfarande inte chocken efter första vägningen hos dem släppt)