Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Men nu har du väll kortat av arbetsdagen en timme?
Du behöver räkna in lunchen vi (och det har väll de flesta) åtminstone en halvtimme obligatorisk obetald lunch. För mig skulle det nog passa bra med 6 eller 7 timmars arbetsdag, jag är så sjukt trött och när man är så trött så gör man ju ändå inget bra arbete. Produktionsmässigt blir det +/- 0.
För övrigt är det inte jag som har hittat på det där med ledare och psykopatiska drag. Googla lite, så hittar du mer om det. Det har också visats en tv-dokumentär som handlade om det. Främst tänker man väl på diktatorer, men inte enbart, även andra typer av ledare.
Nog har du någon gång hört talas om att vissa otäcka ledare har omtalats (skämtsamt/utmattat/uppgivet) som psykopater, tex Idi Amin eller liknande?
Jag är förresten ganska övertygad om att de flesta som har förtroendetid snarare jobbar fler timmar än de får betalt för än färre. Och det utan övertidsersättning.
Fast jag tyckte tvärtom att jag fick otroligt mycket mer fritid är jag började jobba, var ju hemma sex varje dag, och ledig! Jämfört med när man pluggade, då det skulle hinnas med extrajobb, praktik, plus en massa läsning och uppgifter för studierna som skulle göras. När jag jobbade kom jag hem sex och var ledig, när jag pluggade kunde jag komma hem klockan tio och fortfarande ha ett par timmars plugg framför mig.
Men - trivs du inte med detta spelar det ju ingen roll vad jag tycker. Kan du inte gå tillbaka till sånt schema du hade förut?
KL
Jag älskar kontorstider(med flex, inte utan!)! Vill aldrig mer någonsin igen jobba helger eller kvällar. Pengarna man får för det är för mig inte alls tillräcklig kompensation för att jag tvingas jobba när alla jag vill vara med är lediga. Lyckan över att veta att jag är ledig varenda helg är så jäkla stor, och likaså älskar jag att vara ledig röda dagar, ha halvdagar etc etc. Att kunna gå ut och ta en drink med en kompis efter jobbet en torsdag utan att vara helt död pga störda arbetstider, att alltid kunna vara med på fredagsmiddag hos syrran mm är saker som jag uppskattar något otroligt. Å andra sidan hade jag inte velat jobba mån-fre på mitt gamla. Mitt nuvarande är så roligt och så givande, det gör mig inget att jag är där varje vardag eftersom det känns kul att gå dit. Och för att flexen ger mig så mycket frihet.
Men - trivs du inte med detta spelar det ju ingen roll vad jag tycker. Kan du inte gå tillbaka till sånt schema du hade förut?
Nej.
Jag har inget sådant, är personlig assistent och kan därför inte komma och gå när jag vill.