Cocillana hostmedicin

mandalaki

Trådstartare
Någon som vet hur mycket man kan ta på ett dygn? Ordinationen är bara 5-10 ml vid behov, men jag tänkte inte på att fråga om det finns en gräns för behov.
 
Någon som vet hur mycket man kan ta på ett dygn? Ordinationen är bara 5-10 ml vid behov, men jag tänkte inte på att fråga om det finns en gräns för behov.

Det finns en gräns, det var ju nyligen ett uppmärksammat fall med en kille som dog efter att ha klämt i sig drygt en halv flaska. Vet dock inte hur många gånger per dag man kan ta.
 
i Fass står det
"Vuxna: 5-10 ml 3-4 gånger dagligen."

Om överdosering står följande:
"Överdosering
Etylmorfin:
Toxiciteten potentieras av barbiturater och alkohol. Stor individuell känslighet, spädbarn särskilt känsliga. 22,5 mg fördelat på 12 timmar till 3 mån barn gav allvarig intoxikation. 10-12 mg till 1-2 åringar gav ej några symptom. 25 mg till 2-åring samt 50 mg till 3½-åring gav lindrig till måttlig, 40 mg till 8-åring gav lindrig, 75 mg till 5-åring gav lindrig till måttlig intoxikation. 120 mg fördelat på 2 doser under 3 timmar till vuxen samt 150-300 mg till vuxen gav lindrig till måttlig, 250 mg till åldring gav måttlig till allvarlig intoxikation."
 
När jag fick det utskrivet fick jag även ordination av läkare att även om det ej längre står på medicinen om man får köra bil eller inte, så var inte denna hostmedicin något att ta om man skulle ut och köra. Då man kan bli dåsig.
Passade ju sååådääär bra till mitt yrke :angel:, tog maxdosen per dag på de dagar jag var ledig istället och endast på kvällen när jag jobbade.

Har fortfarande kvar den och detta är vad som står på min:
cocillana.webp
 

Liknande trådar

Kropp & Själ Är det någon som vet ifall man kan ta en dos av en gammal hostmedicin? Jag ligger vaken med rethostan från helvetet. Har varit förkyld... 2 3
Svar
40
· Visningar
1 959
Senast: saltakatten
·
Kropp & Själ Suck! Jag skrev här om mina helt galna blödningar för ca 1½ år sedan. Jag fick Provera utskrivet för att ta det 10 dagar per månad +... 2
Svar
29
· Visningar
1 549
Senast: tott
·
Kropp & Själ Jag läste tråden där någon efterfrågade tips på en fotobok och då dök denna tanke upp men jag tänkte att den gjorde sig bättre i en egen... 2
Svar
26
· Visningar
1 305
Senast: Iamia
·
Hundhälsa Är betnovat (0,5 ml i vardera öra i 10 dagar) och rengöring med otoact (varannan dag i 10 dagar) vanlig behandling för ökad förekomst av...
Svar
4
· Visningar
636
Senast: Mia_R
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Kattsnack 11 🐈‍⬛🐈
  • Uppdateringstråd 31
  • Hönstråden II

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp