Det gör jag inte, det var ett konstaterande i allmänhet.
Jag tycker överlag att journalister är väldigt dragna till sensationsrubriker osv. Inte konstigt då det antagligen säljer nummer och ger klick. Men jag gillar det inte.
Ett exempel var med en äldre som dött efter vaccin. Personen var bra över 80 och multisjuk och det var väldigt osäkert om det vaccinet hade nåt med det att göra.
Därför är jag väldigt skeptisk till dom flesta tidningar och läser helst på mer sansade medier, som FOHM till exempel.
Vi ska absolut vara försiktiga, och inse allvaret. Men jag ser ingen poäng med att spä på panik innan det finns riktiga svar.
"kan vara" är för mig inte något som är säkerställt ännu.
Efter att ha varit mitt i kaoset i höstas kan jag säga att jag välkomnar om människor inser allvaret. Det gjordes definitivt inte i höstas och det ledde till den situation vi hade vid årsskiftet - som knäckte mycket av vår värdefulla vårdpersonal och faktiskt i delar lamslog hela samhället.
Att anklaga DN för sensationslystnad utifrån den kopierade texten tycker jag faktiskt är magstarkt.