Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Vi kanske har olika uppfattning om hur oangenämt mensblod luktar men min poäng är att du inte behöver framställa @athena_arabians fitta som sjuk. Jag uppfattar det nämligen som väldigt normalt att mensblod från en balanserad och frisk fitta inte luktar gott och jag tror att fler gör det.Med bakterier och skit ja. Men då har man ju bytt för sällan kan jag tycka. I trosorna har jag aldrig fått dålig lukt dock. Men när jag var ung och använde bindor däremot så luktade det. Men det gjorde det även när det inte var blod i dem, så jag tror det var av miljön som blev i sig, för instängt, snarare än blodet.
Och min poäng är att blod i sig luktar inte något annat än blod.Vi kanske har olika uppfattning om hur oangenämt mensblod luktar men min poäng är att du inte behöver framställa @athena_arabians fitta som sjuk. Jag uppfattar det nämligen som väldigt normalt att mensblod från en balanserad och frisk fitta inte luktar gott och jag tror att fler gör det.
Rent blod, ja. Nu är det ju dock oftast mer annat än blod som kommer ut vid mens så det är väl inte så konstigt om det luktar annat än blod.Och min poäng är att blod i sig luktar inte något annat än blod.
För mig har det inte varit normalt att det har luktat illa. När det har gjort det så har jag haft obalans på ena eller andra sättet. Eller glömt menskoppen i på tok för länge.
Jag har inte sagt att hennes fitta är sjuk. Det har du själv tolkat in på något sätt.
But everyone keeps saying "haha omg how quickly would we get free tampons if everyone stopped wearing them?!"
Inget fel med det.
Men det känns bökigt. Dels att tvätta bindorna, dels att dom förmodligen är tjockare (obekvämt?) och dels att dom kanske inte håller tätt. Men jag har aldrig använt eller sett tygbindor, så jag kan ha fel?
Jag ser dock inte riktigt vinsten i att göra det som en demonstration. Att göra som maratonlöperskan fattar jag, där fanns ju ett verkligt, praktiskt, syfte med det. Att gå runt på stan med blodiga brallor ser jag inte riktigt vinsten, eller meningen, med.
Var ju för ett tag sen en kvinna som skulle göra mensen mindre tabu.Hon stoppade upp garn och använde könet som garnhållare när hon stickade. Jag tror mest hon gjorde folk mer äcklade än mindre äcklade. Hon satt alltså live, helt naken, och stickade med garn som drogs ut direkt ur könet.
+ @kimmis87Rent blod, ja. Nu är det ju dock oftast mer annat än blod som kommer ut vid mens så det är väl inte så konstigt om det luktar annat än blod.
Hahaha! Det luktar inte så himla gott sedan man kissat i skorna heller, kan jag berätta ;-) Fast de åkte in i tvättmaskinen. (Sorry för off topic...)Jag ser famför mig hur jag hade sprungit maraton utan mensskydd. HAHA! Det hade låtit som om jag trampat runt i ett träsk efter nån kilometer. Sen hade jag fått slänga skorna.
Det är nog olika för olika, tampong tycker jag tex är förfärligt obekvämt, bindor helt problemfritt (men jag springer ju inte maraton heller, hon verkade ju inte ha någon episk mens direkt utan kanske motsv tredje dagen för mig. Om vissa skidåkare kan åka med uhm tja så ser jag inga problem med att hon springer blodig. Så länge hon inte sätter sig i min soffaJag tycker det skaver mer med mensblöta trosor än med skydd. Eller iofs binda kan jag förstå om det skaver men inte tampong? Är ju sjukt obehagligt att röra sig när det läckt.
Jag misstänker att hon som springer maraton kanske resonerar lite som de som kör Ironman Triathlon - där kan man inte stanna och gå på toa ideligen (för att kissa) om man ska ha en hyfsad tid, utan man kissar, både på cykeln och medan man springer (och simmar). Det krävs lite övning innan man "kan" släppa efter och kissa på cykeln, men det går. Även män gör så. Det syns inte så himla mycket, bland all svett man ändå utsöndrar.
Blod däremot..... Hm. Ja, varför inte, under ett långt lopp där ju kläderna ändå ska tvättas rejält efteråt - men till vardags?? NÄ!! Det går ju inte!
Ett Ironmanlopp räcker 16 timmar för en långsam deltagare, 8 - 9 timmar för de snabbare. Jag tror samtliga i proffsgänget kissar både på cykel och till fots. Kissar, alltså, inget annatKissar på cykeln? :O. Är det för att man har hängslebyxor på sig som det blir för jobbigt att stanna och kissa? Jag har faktiskt aldrig hört talas om en löpare som kissar i farten under maraton, utan man springer in under en buske eller in på en bajamaja. Paula Radcliffe satte sig ner vid kanten och drog shortsen åt sidan för att kissa när hon vann London maraton 2005. Man förlorar inte mer än 30 sekunder på att springa in bakom en buske eller in på en bajamaja (Paula förlorade kanske 15 sekunder) mot att behöva känna obehaget av att springa i blöta byxor (vilket jag personligen skulle tycka vore höjden av obehag och förmodligen dra ner tiden mer än om jag hade stannat och kissat). Att ha det behagligt när man springer är A och O för en bra prestation.
Någon gång har jag hamnat bakom någon person som har gjort i brallan av misstag och det luktar verkligen vedervärdigt tycker jag, så jag är glad att det inte är kutym i löparsammanhang att göra det medvetet.
Behövs det verkligen ett uttryck, en rörelse, för att gå runt hemma och blöda som man vill?@niphredil jag har inte heller sett i någon av de artiklarna jag läst om det heller att folk vill/går omkring och lämnar blodspår efter sig. Därför det för mig var rätt självklart att det gäller enbart de ställen där en själv "äger" platsen sas. Om jag sitter på en handduk hemma i min soffa och blöder igenom mina byxor är det en sak. Jag skulle inte släpa med mig en handduk till dig och sätta mig i din soffa. Och inte bara för att jag isf prolly skulle vara förvisad till golvet.![]()
Antecknar för mig själv att aldrig börja pyssla med maraton.Någon gång har jag hamnat bakom någon person som har gjort i brallan av misstag och det luktar verkligen vedervärdigt tycker jag, så jag är glad att det inte är kutym i löparsammanhang att göra det medvetet.
Nah, det var mer att de hade 5% VAT som vissa halvnödvändiga produkter medan vissa helt nödvändiga produkter hade 0% i VAT och normal VAT är 20% där bland annat rakhyvlar hamnar (tror jag, trots att det påståtts på nätet att de anses nödvändiga och har 0 i VAT). Det kom fram att regeringen ville sänka till 0% i VAT men delar av befolkningen protesterade och tyckte att de inte var nödvändiga eller ngt och det drogs tillbaka? Förstod inte exakt.Fast det är inte knutet till någon kostnad? I tex länken som @Blueberry skickade skulle ju tamponger klassas som en lyxprodukt med dyrare skatt, det är väl därför jämförelsen mellan skägg och mens kom.![]()
Men alltså... blir det inte obehagligt? Det lär ju sabba den glatta friktionen mellan benen som tightsen skapar? (för oss som inte har något thigh gap då). Och får man inte skavsår på fötterna av nöta så länge i blöta skor?Ett Ironmanlopp räcker 16 timmar för en långsam deltagare, 8 - 9 timmar för de snabbare. Jag tror samtliga i proffsgänget kissar både på cykel och till fots. Kissar, alltså, inget annatVanliga maraton har jag faktiskt ingen aning om, men de räcker ju kring 2 timmar för de snabba. Bara.