Glad o skön midsommar

Fredag: jobba eftermiddag och kväll (kommer nog inte hem förens vid 23:00)
Lördag: jobba tidig morgon (gå upp 05:15)
Söndag: jobba tidig morgon igen.

Sova därimellan så mycket jag kan och grilla lite med familjen på Lördag eftermiddag.
 
Ledig på midsommarafton och blir nog en ridtur om man hinner före solgasset som utlovas, silllunch, grilla och jordgubbstårta och mest koppla av lite tror jag. Jobbar på midsommardagen och även lagt mig tillgänglig på söndagen så vi får se :laugh:
 
Jag ska väl grilla och sen avrundar jag med en kladdkaka. Tyvärr lär jag inte få några jordgubbar. De har inte mognat och är inte pepp på dyra jordgubbar från affären.
 
Jag ska väl grilla och sen avrundar jag med en kladdkaka. Tyvärr lär jag inte få några jordgubbar. De har inte mognat och är inte pepp på dyra jordgubbar från affären.
Här har åtminstone priset sjunkit lite för jag kan inte låta bli att köpa till midsommar 😄 (våra hemma har inte heller mognat än och hade ändå inte räckt till en tårta haha)
 
Vad ska ni göra på midsommar? Verkar bli bra väder med upp till 30grader kanske 👍. Vi ska åka på Göta kanal och bara ha det mysigt och äta en klassisk midsommar buffé
Vi är bortbjudna och ska fira med familj och vänner. Och ett gäng hundar. 😅 Vi kör lite enkelt firande där vi på knytkalas-vis delat upp lite vem som gör vad.
Vi åker då från vårt boende på landet som är lite så midsommar-idylliskt till lägenhet, förvisso på bottenvåningen med uteplats, i Stockholm. :laugh: Men övriga har svårare att komma loss. Så vi kör till dem istället.
Vi ska bara äta gott och umgås.
 

Liknande trådar

Fritid Jag och barnen vill åka till London och (bla) gå på Harry Potter-utställningen. Jag har aldrig varit i London, så ska sätta mig och... 2
Svar
35
· Visningar
936
Senast: Soapbubble
·
Fritid Jag är egentligen en lantis. Gillar inte städer, har historiskt sett varit rätt ”kulturellt ointresserad” och känner mig jättebortkommen... 2
Svar
28
· Visningar
1 000
Senast: Kirre
·
Kropp & Själ ...Men inte direkt överlevnad. Okej en konstig trådstart. Men såhär är det. Mitt arbete måste plötsligt varsla. De sa att 5.5 tjänster... 2
Svar
29
· Visningar
3 241
Senast: Twihard
·
R
Fritid Vi hoppas kunna göra en "minisemester" i sommar - bara en natt eller två. "Vi" i det här fallet är min man och jag, vår 17-åriga... 2 3
Svar
47
· Visningar
3 085
Senast: Myrten
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp