Grå starr?

Bukefalos 30 år!

kpist

Trådstartare
Någon som har erfarenhet av grå starr hos hund? Eller kanske länktips?
Jag har försökt googla men hittar inte så mycket, tyvärr.

Frågorna jag har just nu är:
Operera eller inte?
Går det att veta orsaken? Hon har en läkt skada på den hornhinnan. Om det inte är orsaken, är det troligt att det utvecklas i andra ögat också?
Vetrinären nämnde något om inflammationer om man inte opererar, hur märker man det? Är det vanligt?
 
Sv: Grå starr?

Du kan prova att söka pa katarakt hos hund, da borde du fa upp flera svar. Att operera kan man inte göra i alla fall som förekommer eftersom det beror pa var grunlingen sitter (vad jag har förstatt). Det finns olika former av katarakt, bade ärftliga och sadan som uppkommit efter skada. Fragan är ju hur mycket hunden kan se, om det finns nagan synförmaga kvar eller om den är totalt blind.
Angaende operation kanske man ocksa ska ta hänsyn till hur gammal hunden är, om det lönar sig.
Din veterinär borde egentligen kunna svara pa dessa fragor, om inte kanske du ska uppsöka en ögonspecialist? Manga allmänveterinärer är inte sa bra pa ögon. Eller var det hos en specialist du var?

Nu pa snabben hittade jag (det första som kom upp pa google): http://www.doggyrapport.se/doggyrapport/04/rapport0204.pdf
 

Liknande trådar

  • Korsbandsskador hund
  • Diffus hälta
  • Bästa kloslipen?
  • livmoderinflammation gammal hund

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

  • Valp, tips och råd
  • Valp 2026

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp