Gah, vet inte riktigt alls vad vi skall göra med våran fjant-Örn.

Han är väldigt nyfiken och vill helst undersöka det mesta (gärna med munnen - nej, han är ingen bebis utan 7 år "gammal"). Detta är visserligen inget problem, dessutom har han börjat lugna ner sig ganska ordentligt den här hösten. Det som är problemet är att han biter på bettet. Han suger alltså upp bettet och biter på det (särskilt på högra sida), vi har testat att byta bett, höja/sänka bettet, men han gnagar ändå på det. På tredelat (allt sådant med många delar att pilla på) gnagar han väldigt mycket. Raka går relativt bra, men han tuggar även på dem. Köpte för kanske 3 veckor sedan ett rakt Happy Mouth - detta har han redan gnagat på så mycket att vi inte ids använda bettet mer (och ja, då gnagar han ännu mer på tredelat).

Han gnagar klart mer på bettet när man inte gör något - måste han använda hjärnan ordentligt slutar han. Och nej, det har ingenting med tygeltag att göra - han gör likadant utan någon som helst tygelkontakt.
Det där gnagande sliter ju på tänderna, så borde hitta på något. Någon som har idéer på vad för bett vi kunde testa på lillfjanten, eller om vi helt enkelt borde börja rida honom på bettlöst.
Överlag går det sakta men säkert framåt.

Skall på regionträningar på veckoslutet efter flera månaders paus, blir spännande att se vad tränaren har att säga.