Hållbarhet stor häst

Bukefalos 30 år!

Mankhöjd är den första sållningen för mig. Allt under 168 cm är ointressant då jag inte tycker om att rida små hästar (är själv 178). Min nuvarande häst är 175 cm och känns precis lagom.
Jag föredrar ju små hästar, men är själv inte så mycket kortare än dig - 174 cm (och har nu en häst på ca 154 cm)
 
När min första häst bröt benet i hagen och nödslaktades på plats hade jag som kriterier att nästa häst skulle vara mellan 160 - 165, halvblod och absolut inget fullblod, gärna sto och inte fux.

Jag kom hem ca en månad senare med en fuxfärgad fullblodskorsning, men hon var ett sto och 163 cm hög svettfux. Det blir inte alltid som man tänkt sig, men det blev bra. 😍
 
Min sällskapshäst är 156 cm (nordiskorsning) och jag tycker det är riktigt läskigt att sitta på honom då han är så liten.
Alla är vi olika ;)

Vad är det du är rädd för 😅? Viktbärigheten sitter inte i höjden. Men är dom smala om bålen blir det vingligt, det tycker jag med.

Och rida lätt blir ju lite jobbigt på små om dom har ponnysteg.
 
Vad är det du är rädd för 😅? Viktbärigheten sitter inte i höjden. Men är dom smala om bålen blir det vingligt, det tycker jag med.

Och rida lätt blir ju lite jobbigt på små om dom har ponnysteg.
Inte ens som liten var jag speciellt förtjust i små hästar. Tyckte inte om att rida ponny utan gick direkt på storhäst när jag började tävla som 11-12 åring. Jag känner mig enorm och obekväm på små hästar bara. Det har inte med vikt att göra heller, jag vägde väldigt lite fram till jag var 25 utan det är bara känslan.
 

Liknande trådar

  • Hållbarhet
  • C
    Heimdahl om Exteriör och hållbarhet...

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp