- Svar: 104
- Visningar: 18 494
(Ridsport) I morgon onsdag granskar TV3:s program Sanning & konsekvens en hästhandlare som sålt skadade och sjuka hästar.
Läs mer...
Läs mer...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hur kan det vara lagligt att hänga ut någon på det sätter med namn och identitet och live kameror rakt upp i nyllet , när man för övrigt i svensk media har policyn att inte nämna eller publicera identitetsröjande information på ett sånt här öppet sätt såvida inte ngn dömts officiellt i rättegång?
Hade jag en halvknackig häst hade jag utan problem kunnat tratta i den butta och vet precis vilken veterinär som hade gett den UA vid en gårdsbesiktning, även om den uppvisat en mindre god dagsform.
Vet också en försäkringsbolagsrepresentant i krokarna som ägnat sig åt hästförsäljning på uppdrag åt kunder. Hästarna var i flera fall under medicinering när köparna provred (lapparna på boxen togs dock ner när det kom spekulanter). Hästarna besiktigades medicinerade och fraktades iväg till sina nya ägare. Som var tillbaka efter en månad, fly förbannade med en halt häst i stallet.
Ja, så går det till ute i stallen.
Halvt knapplån.
Hur kan det vara lagligt att hänga ut någon på det sätter med namn och identitet och live kameror rakt upp i nyllet , när man för övrigt i svensk media har policyn att inte nämna eller publicera identitetsröjande information på ett sånt här öppet sätt såvida inte ngn dömts officiellt i rättegång?
Men hon har ju dömts, även om hon själv inte behagade att dyka upp på rättegången.
Är det dom lurade köparna du tänker på när du nämner namn, identitet och live kameror rakt upp i nyllet??
Ja i det fallet undrar faktiskt jag oxå hur man frivilligt inför hela svenska folket vill blotta sig.
Vi bör ha i åtanke att denna redaktion med främst Arselberg i centrum sällan på sista tiden gjort sig kända för god journalestik eller fakta program.
Deras policy är att skapa tittarsiffror och bra "underhållning"
Det finns ett samband och det är att alla vill tjäna pengar och skiter fullständigt i vad det innebär för den enskilda individens kränkning.
Köparen söker en billig häst, säljaren säljer en häst och har full koll på lagstiftningen, vissa yrkesutövare har inga spärrar för att ta del av en viss procent och bäst av allt,,, reportrarna vinklar allt för att uppnå så höga tittarsiffror som möjligt, och främst på bästa sändningstid.
Ingen,, ingen verkar ens notera vem som är den enda individen som verkligen förtjänar att förklara sitt lidande.
Empati,, var har innebörden med det ordet lett till dagens många sk hästmänniskor??
Ursäkta, men vad yrar du om?! Varför i hela friden skulle jag gå till MEDIA? Slaskjournalistik är inget jag stödjer.
Det är respektive myndighet som utreder missförhållande, inte media. Och de må arbeta långsamt, men jag hyser fortfarande gott hopp om att de kommer tillrätta med sina organisatoriska problem.
Vad min moderatorroll skulle ha med detta att göra får du gärna kasta ljus över, för det är inget som framgår. Inte ens dimmigt.