Hööks träns - storlekar och passform?

Bukefalos 30 år!

Problematisk

Trådstartare
Det visade sig att tränset jag köpte från börjes hade ingen bra passform på min häst, så det måste åka tillbaka :( Nu letar jag efter ett annat budget friendly alternativ, och har kollat lite på hööks som har några som jag gillar hur de ser ut. Dock har jag märkt att de träns jag har därifrån är så små i storlek - ponnyn behöver full (har alltid cob) och den stora behöver x-full (fast hon har full på andra träns, grimmor osv). Självklart finns de träns jag är intresserad av bara upp till full :meh: Så vad jag undrar är helt enkelt, är alla hööks/fairfields träns lika små, eller kan det skilja från modell till modell eller så?
De träns jag (utifrån bilder på katalog och hemisda) gillar är Chester ( :love: ), Alton (har dock för mig jag provat ett sånt, och att det var litet) och Overton. Nån som har dem och kan uttala sig om passform, storlek och kvalitet?
 
Har inte just de modellerna, men 2 andra träns från Hööks. Min häst har samma stl i dem som allt annat (full) :)
Vilka har du? Var det länge sen du köpte dem?
Vad jag kan minnas från länge-länge sen så hade ponnyerna sina vanliga storlekar, men de tre senaste höökstränsen jag köpt (typ, senaste fyra-fem åren) har jag behövt köpa en storlek större. Funderar på om det kan vara något lite "nyare"?
 
Vilka har du? Var det länge sen du köpte dem?
Vad jag kan minnas från länge-länge sen så hade ponnyerna sina vanliga storlekar, men de tre senaste höökstränsen jag köpt (typ, senaste fyra-fem åren) har jag behövt köpa en storlek större. Funderar på om det kan vara något lite "nyare"?

Minns inte vad de heter :o Två aachenträns är det iallafall, ett vanligt tråkigt och ett med lackad nosgrimma och lite "anatomiskt" nackstycke. Köpta för ca 2,5 år sedan :)
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

  • Träning och hälsa del 15
  • Svensk politik 9
  • Att bryta mig loss

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp