Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag dör!!! Du är så rolig!!!
Men alltså. Den diskussion du vill ha intresserar inte mig. Partipolitisk pajkastning har aldrig varit min grej.
Jag hade bestämt för mig att det framkommit i någon annan diskussion, men jag kanske bara gjort mina egna antaganden isf.Pja, du har ju ingen aning om vad jag röstar på mer än att det inte är V![]()
Jag hade bestämt för mig att det framkommit i någon annan diskussion, men jag kanske bara gjort mina egna antaganden isf.
Helt ärligt så undrar jag om du ens läst Vs partiprogram? Jag har väldigt svårt att se hur man kan tolka deras ideologi och politik på det sättet du gör. För mig är det uppenbart att V står för helt andra saker än de du lyfter fram.
@Zoya Okej, nu har jag kollat från 7:30 till slutet och HerreMinJesus vilken attityd snubben har? Ska man ta det på allvar? Älskar särskilt det stilistiska greppet där ju mer agiterad han blir, desto mer zoomas han in. Men okej, om vi bortser från de billiga knepen så kan vi ju analysera vad det är han säger.
Han börjar med att visa på att socialistisk planekonomi har misslyckats historiskt sett. Det är nog inte så många som tycker annorlunda där, men vad vet jag. Sedan drar han upp hur många som har lidit av sådan ideologi och säger att den är värre än nazismen (härligt att rättfärdiga nazismen genom att säga "men DOM då?"). Han avslutar med en lång svada av krångliga ord där budskapet är att V-anhängare är korkade och inte kan lära sig grundläggande ekonomiska principer.
Så vad är hans budskap? Att V är dumma i huvudet? Att han och hans följare är smarta? Att socialismen är kass? Att kapitalismen är bra? Jag kan inte ta till mig det.
Jag förstår att det inte tilltalar dig, det är ju inte så konstigt eftersom du inte sympatiserar med vänsterpolitik. Det finns flera partier vars politik inte tilltalar mig, men jag förstår inte behovet av att förvränga och smutskasta för det?Det har jag och jag tycker HJ sammanfattar det hela ganska bra. Partiet har en otäck agenda enligt mig. Hur man tolkar deras partiprogram beror nog också på med vilka glasögon man läser det. Mig tilltalar det inte det minsta, tvärtom faktiskt.
Jag förstår att det inte tilltalar dig, det är ju inte så konstigt eftersom du inte sympatiserar med vänsterpolitik. Det finns flera partier vars politik inte tilltalar mig, men jag förstår inte behovet av att förvränga och smutskasta för det?
Jag ser mig själv som en rätt så intelligent person. Jag är kunnig, påläst och välutbildad. Jag klarar liksom av att läsa ett partiprogram och förstå vad det verkligen handlar om.
Jag vet inte vilka ”glasögon” som skulle förändra min läsförmåga så kraftigt?
SD har en otäck agenda. Men V?
Det är väl bara en annan agenda än den du tror mest på.
Ska man rösta efter sitt hjärta eller ska man rösta på S för att SD inte ska bli största parti? (Därmed inte sagt att jag är helt emot S heller, men de är inte mitt förstaval, så att säga.)
SD blir ju bara större om du röstar på SD?Ska man rösta efter sitt hjärta eller ska man rösta på S för att SD inte ska bli största parti? (Därmed inte sagt att jag är helt emot S heller, men de är inte mitt förstaval, så att säga.)
Jag ser inte likheten faktiskt. Och jag ser fortfarande inte hur du kan tolka V så extremt.Men du gör ju samma sak själv? Du kallade SD för nazister och blev tillrättavisad av @mandalaki (var det väl?). Det är väl att förvränga och smutskasta ett annat parti? För precis som du fick påpekat då så rasistiskt och främlingsfientligt ja (och EU-ovänligt, kvinnofientligt) men nazistiskt - nej.
Jag tycker V har en otäck agenda som, om den vinner mer mark, kommer göra Sverige fattigare och sämre för alla. De vurmar för kommunism och våldsverkande där ändamålen helgar medlen. De har inga problem med begränsande av yttrandefriheten och våld mot poliser.
De ser företagande som ett nödvändigt ont men som bör motarbetas och beskattas så mycket det går. De ser upp till totalitära diktaturer och de vill i det långa loppet införa planekonomi.
Det är i mitt tycke inte bara en annan agenda utan en ganska skrämmande agenda. Det som skrämmer mest är att över 10% av svenskarna uppenbarligen tycker likadant.
SD blir ju bara större om du röstar på SD?
Men däremot kanskeman behöver tänka taktik om man överväger ett parti som kan komma att samarbeta med SD.
Insåg hur ni menade efter att jag postat!SD har ju större möjlighet att bli största parti om vi andra sprider ut oss på flera partier mot om fler röstar på S som har störst chans att slå SD i storlek.
Och att likna V med SD?![]()
Och åter igen så går partierna inte jämföra IDAG. SD är fortfarande främlingsfientliga, kvinnofientliga och ovilliga att ta ansvar i avgörande frågor. De ”vill inte göra politik av vädret” liksom.Om vi talar om partiernas rötter så finns det klara likheter...
Och ungefär samma tidsperspektiv också.
Kommunismen i världen har också tagit livet av och torterat VÄLDIGT många människor. Dock inte utifrån riktigt samma systematik utan snarast utifrån "du är oliktänkande så du ska torteras för (något imaginärt brott)... och dö" i stället för "du är född jude så du ska torteras och dö".
Olika bevekelsegrunder, minst lika många torterade och dödade människor.
Stalin och hans definition av kommunismen, och Maos variant, är ju till och med färskare än Hitler och Nazismen.
Se här en kritisk debattartikel om SDs nuvarande politik.Men det är ju inte SDs historia som skrämmer. Det är deras aktuella politik!
.
Det resonemanget begriper jag inte?Ska man rösta efter sitt hjärta eller ska man rösta på S för att SD inte ska bli största parti? (Därmed inte sagt att jag är helt emot S heller, men de är inte mitt förstaval, så att säga.)