Jultråd 2014

Idag öppnade stans julmarknad och jag var där en sväng efter skolan. Inte jätteimponerad av utbudet som sådant, men det såg väldigt mysigt ut och dessutom har de plockat fram mitt absoluta favoritpynt i den här stan - renarna! Tadaaa:

1479490_10152319814186106_5436724065020991329_n_54669a7bddf2b31da598a687.jpg


:bump:
 
Satte upp ljusstakar i fönstren i vardagsrummet idag, tyvärr funkade bara den ena. Hoppas det bara är någon lampa som är trasig
 
Har införskaffat en ny stjärna till mitt sovrum och igår beställde jag ett jättefint påslakanset från H&M med stjärnor på :love:

Köpte även snygga istappar i akryl att hänga i julgranen - på Biltema. Tänkte att granen i år ska gå i vitt/silver och kanske lite rött eller guld. Är sugen på att sätta röda rosetter längst ut på grenarna och sedan låta resten av pyntet gå i vitt/silver/glas men vi får se.

Till mini-granen i sovrummet köpte jag små färgglada mini-kulor på rusta förra året så det fortsätter jag med plus ljusslinga såklart. Fattas bara något att ha i toppen då stjärnan som medföljde granen gått sönder.
Tips någon?
Det är alltså en gran på typ max 50 cm så de sedvanliga topparna/stjärnorna är alldeles för stora.

Just det, så inhandlades det en flaska apotekarens årgångsmust i glasflaska med kork och en flaska saffransglögg i veckan! Ska dock sparas till jul.
 
jag har faktiskt funderat på att ta hem en gran nu, förra året hade jag dragit hem en 7m lång gran att ta ris av, la resten i hagen vilket hästarna uppskattade väldigt mycket ^_^. ska nog försöka ta hem i år igen och lägga granris på trapporna. så får hästarna ngt att pilla på i hagen också :).
 
Vår gran går i rött och vitt (mestadels) den har även små klockor i guld och silvergirlang men annars är det rött och vitt som gäller. Eftersom vi kommer ha en större gran i år än tidigare så måste det nog inhandlas lite fler kulor dessutom..

Har aldrig köpt en gran innan men om man vill ha en tät gran vad är det för ngn man ska köpa då?
 
Här blir granen i blått o silver i år, om jag hittar någon gran,hittade bara en av dom 3 ( 1 inne, 2 ute) vi ska ha när Gissa och jag spanade i skogen i går.
 
Sitter och tittar på Pinterest på Christmas DIY. Finns så mycket inspiration till olika dekorationer som jag blir sjukt sugen på att göra! Hoppas min käre far med familj kan samla lite tallkottar i Norge, så kan jag och lillasyster pyssla med att göra julgransdekorationer av det när pappa med fru är på julbord och jag är barnvakt strax innan jul :)
 
Tillåt mig presentera, världens fulaste spishandduk!
10809581_616596378466518_1452334575_n.jpg

Eh, bilden ljuger lite om färgerna, de matchar bättre egentligen... :p

Blev ett par grytlappar också
10802461_1542650262645374_593295303_n.jpg

Får se om jag kanske syr på skråband sen för att dölja den fula kanten :angel: Men matchar julgardinerna och löparen gör de iaf! :D
 
Köpt fler röda tjocka girlanger och hittade gammaldax'a foliesnurrisar som jag ska hänga i fönster :love:.
Årets snögubbe-tillskott är också hittat och köpt :love: (jag har en liten nätt samling som alltid bor på pianot... ).
 
Att det luktar kommer han få stå ut med (i viss mån) jag tror barrandet är det största problemet, särskillt med tanke på att lillkissen garanterat kommer att skaka om den ett par gånger om dagen :D

Var inte så säker på det!
Jag har haft kattunge och gran vid ett par tillfällen och faktum är att de aldrig varit på granen så särskilt. Om man hänger roliga grejer långt ner så försöker de nå dom men mer än så har det faktiskt inte varit.

Köp en kungsgran - varken barrar eller luktar
 
Ikeas julpynt är inte mycket att hänga i julgranen :( (oj så fyndig jag råkade bli ;) ) Nästa vecka tror jag det ska bli en räd i diverse butiker för att kolla julpynt och även gran. Ikeas julgranar va glesa och inte så fina, så ska se hur Rustas ser ut tänkte jag. Då jag kommer vara bortrest över julen, 19-26 dec, så tycker jag att jag får sätta upp julgranen lite tidigare så jag hinner njuta av den :angel:

Jag läser lite långsamt i tråden O_o
Men jag brukar köpa mitt julpynt antingen på Bauhaus eller på Plantagen. De brukar ha roligt utbud
 
Tillåt mig presentera, världens fulaste spishandduk!
10809581_616596378466518_1452334575_n.jpg

Eh, bilden ljuger lite om färgerna, de matchar bättre egentligen... :p

Blev ett par grytlappar också
10802461_1542650262645374_593295303_n.jpg

Får se om jag kanske syr på skråband sen för att dölja den fula kanten :angel: Men matchar julgardinerna och löparen gör de iaf! :D

Jag blir sy-inspirerad igen av dina ideer och bilder!
 
Jag har beställt ett tyg så jag kan klä min stosdynor med julinspiererat tyg.
Sen så har ja gköpt två stjärnor på Rusta. De ska hänga i mitt vardagsrumsfönster, det är 6 stycken 80 cm fönster och dessa ska hänga i nummer två och fyra.
77141145.jpg

I mitten ska jag ha en sånhär:
01.jpg


Sen tänker jag köpa antingen två såna här:
77241138.jpg

Eller bara en ljusbricka med blockljus i rött, vitt, grönt och silver.

Inte en enda av mina gamla julsaker passar i nya huset. Så det blir en rätt rejäl makeover när det gäller julen
 

Liknande trådar

Hemmet Har vi ingen jultråd för i år eller har jag missat den? Idag är det dags att börja julpynta hos mig! Har flyttat så det blir kul med... 19 20 21
Svar
418
· Visningar
15 799
Senast: Lingon
·
Hemmet Dags för årets balkongtråd? Jag flyttade i oktober förra året, efter 16 år i samma lägenhet, så nu behöver jag hjälp att inreda min nya... 2 3
Svar
41
· Visningar
2 360
Senast: Mia_R
·
Tjatter Mitten på november redan och så vitt jag kan se har ingen startat årets jultråd än :crazy:!! Så ja här kommer den! Snön lyser med sin... 6 7 8
Svar
141
· Visningar
7 606
Senast: Tilly_85
·
  • Artikel Artikel
Hästnyheter För att locka fler äldre att röra på sig satsar RF Sisu nu i oktober på gratis prova-på-aktiviteter för seniorer på Gotland.
Svar
0
· Visningar
157
Senast: Gunnar
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • Hingstvalsfunderingar 2025
  • Födda 2022
  • Annonsera Mera VIII
Tillbaka
Upp