Det där brukar lugna sig fortHär har grannar kommit förbi och alla kommenterar vilket bra jobb vi gjort, alla verkar ha vetat om röran här så får se om fler grannar kommer förbi. Är inte jätte sugen på spontana besök men nåja, får se hur det blir.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Det där brukar lugna sig fortHär har grannar kommit förbi och alla kommenterar vilket bra jobb vi gjort, alla verkar ha vetat om röran här så får se om fler grannar kommer förbi. Är inte jätte sugen på spontana besök men nåja, får se hur det blir.
Tusen tack,jag får kika hur den ser ut mer noggrant men det där borde jag fixa.Bygg upp din brasa med tändbart, späntad ved eller torra grenar och sedan vedklabbar. Du behöver inte börja med en liten eld utan kan tända direkt. Om det är en kamin så öppna ventiler och stängda luckor, är det en öppen spis så öppet spjäll och gnistgaller.
Så jag kan gå en kort runda alltså? Hur länge klarar sig eldstaden själv? Förståt ju att jag inte kan åka iväg med bilen på ett möte men typ 20 minuter?Självklart kan du lämna eldstaden om den fungerar.
Ja jag har inget emot att prata med folk, det är trevligt men om någon kommer när jag inte är beredd blir det jobbigt för mig. Däremot kommer min farbrors ränna hit hela tiden. Pensionär som bara går en promenad per dag och klipper gräset och vill vara social. Men honom får man inte lyssna på för enligt honom är allt fel men han älskar mina hundar så då är han godkänd, han har inte känt den yngsta innan utan mest gamlingen men igår blev han rejält fast vid den yngsta för han är ju värdens gosigaste hund.Det där brukar lugna sig fort![]()
När jag har tänt i kaminerna så kan jag lämna dem ett par timmar efter jag justerat flödet på syret så det inte brinner fullt flås och ut på en timme. Du ska däremot aldrig strypa så du pyreldar för då kan du få beläggningar i skorstenen. Bättre det brinner ut och du gör upp en ny eld när du kommer hem.Så jag kan gå en kort runda alltså? Hur länge klarar sig eldstaden själv? Förståt ju att jag inte kan åka iväg med bilen på ett möte men typ 20 minuter?
Viktigt!Om du inte redan har så är brandsläckare en bra investering. Jag köpte 2 nya 6 kg på Black Friday väldigt billigt.
Brandsläckare har jag precis bredvid eldstadenNär jag har tänt i kaminerna så kan jag lämna dem ett par timmar efter jag justerat flödet på syret så det inte brinner fullt flås och ut på en timme. Du ska däremot aldrig strypa så du pyreldar för då kan du få beläggningar i skorstenen. Bättre det brinner ut och du gör upp en ny eld när du kommer hem.
Om du inte redan har så är brandsläckare en bra investering. Jag köpte 2 nya 6 kg på Black Friday väldigt billigt.
Jag gick från första till sista sidan med hopp om att andra inte fått hindra dig och blev så glad när jag förstod att du följt din egen vilja.Jag är på väg att köpa hus,imorgon kommer mäklaren hit och värderar min lägenhet och på fredag ska jag på förhandsvisning av en liten stuga. Den ligger i det område jag velat bo i 30 år men lite enskilt, det är en tvåa på 70 kvm så det känns bra för jag tycker jag bor för lite här.
Det är mysigt, annorlunda, ser charmigt ut på bilderna ocg skulle enligt vissa behöva renovera en del, men jag ser några saker och det fixar jag nog och resten är inte viktigt just nu. Om det inte visar sig mycket mer på visningen.
Tomten är 3000 kvm med skog och gräsmatta och jag tänker göra en del inhägnad så att hundarna kan vara lösa där.
Men jag stöter ju på patrull, det är få som förstår hur mycket jag i alla åren längtat efter det och dom som gör det tror ändå inte jag klarar det. Men jag är ju vuxen! Låt mig följa min dröm. Eller är det så, att jag inte klarar det och varför inte i så fall. Tankarna drar iväg.
Hur svårt är det att bo i hus?
Vad bör jag tänka på?
Hur mycket måste man ha sparat ifall att något händer, har alla flera hundra tusen kronor eller miljoner?
Vad är bäst och sämst med att bo lite lantligt som mitt hus ligger?
Och jämfört med lägenhet vad upplever just ni vad som skiljer sig mest?

Brandfilt får jag köpa. Det finns en sån tunna som jag berättade för mina föräldrar vad det var men är rädd att dom slängt den men ska lera i vår tillfälliga skräphörna bakom bodarna. Men det borde ju gå att fixa en ny. Vad ska jag välja för sorts hink, räcker det med vilken vilken plåthink som helst eller måste det vara någon särskild sorts hink för aska?Viktigt!
Och @Lillefrun en brandfilt.
Titta på några videoklipp om hur man använder dem också så att du vet vad du skall göra om det börjar brinna på fel ställe.
Var noga med gammal aska också eftersom att glödande kol kan glöda länge efter avslutad brasa.
Plåthink med lock och en säker plats ute att hälla den på.
Det finns att köpa askhinkar på bl a Jula. Det viktiga är att du har ett väl passande lock så ev glöd i askan kvävs och det inte kan börja brinna i hinken.Brandfilt får jag köpa. Det finns en sån tunna som jag berättade för mina föräldrar vad det var men är rädd att dom slängt den men ska lera i vår tillfälliga skräphörna bakom bodarna. Men det borde ju gå att fixa en ny. Vad ska jag välja för sorts hink, räcker det med vilken vilken plåthink som helst eller måste det vara någon särskild sorts hink för aska?
Jag köpte dödsbo för 15 år sen.Alltså, jag menar verkligen att aldrig mer köpa ett dödsbo. Visst så får jag massor av intressanta saker. Gamla saker, lite möbler, trädgårdsredskap men inte värt det knappt. Jag ville ju h just det är huset av alla jag tittat på i flera år men slitet. Utan massor av hjälp hade det här aldrig gått. Att göra huset beboeligt. Tomten måste jag verkligen ta tag i bara jag vet var gräsklipparen är och hur den fungerar.
Åh, tsJag gick från första till sista sidan med hopp om att andra inte fått hindra dig och blev så glad när jag förstod att du följt din egen vilja.
Grattis![]()
Tack, då vad jag blev glad av att läsa detJag gick från första till sista sidan med hopp om att andra inte fått hindra dig och blev så glad när jag förstod att du följt din egen vilja.
Grattis![]()
Ja precis, jag är inte gjord för att bo i lägenhet. Har sen jag varit väldigt litet barn velat bo på landet men jag tänkte mig något större för jag villa ha ett hem där jag räddade vanskötta och misshandlade och övergivna djur. Men jag har ju två hundar, det får räcka.Jag köpte dödsbo för 15 år sen.
Det tar tid. Låt det ta tid. Fokusera på att du ska trivas inne. Utomhus får man ta lite i taget.
Jag är så glad och stolt över att du gjort detta. Det kommer att bli fantastiskt.
En fri själ behöver ett eget hem med en dörr som kan stå öppen![]()
JajjemenJa precis, jag är inte gjord för att bo i lägenhet. Har sen jag varit väldigt litet barn velat bo på landet men jag tänkte mig något större för jag villa ha ett hem där jag räddade vanskötta och misshandlade och övergivna djur. Men jag har ju två hundar, det får räcka.
Hade du också ett kaos när du flyttade in?
@tanten jag har ingen bild men visar sen, det ör en gammal sak och överdelen måste målas om. Jag vet inte om det behövs särskild färg till den men det vet nog färgafären.
Den skulle jag aldrig lämna ensam med eld i
Men den har ju en insats med lucka, så jo det går nog alldeles utmärkt.Den skulle jag aldrig lämna ensam med eld i![]()
Det svarta på det vita är sot från att det har rykt in.