Lambourghini...och Allegretto

  • Avel
  • Trådstartare Trådstartare Mithra
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 10
  • Visningar Visningar 1 380

Bukefalos 30 år!

M

Mithra

Är det någon som fått föl efter Lambourghini i år, och isåfall hur verkar de? Har ni visat dem? Vilka poäng fick de? Och Allegretto, har någon använt honom i år, han verkar ju tyvärr inte få så många ston nu!
 
Jag har ett sto som är efter Lambourghini född i april. Jag har visat henne på fölmönstring och hon fick 887777=44p i bedömningen där. :)
 
jaha, kul att höra hur de ser ut de första fölen, jag såg några på Starby när jag var där, och de var snygga. Vem är stoet efter?
 
nej jag såg ingen Aer föling, men jag har själv fött upp en efter Aerline H, som var jättefin,
Aer själv såg jag däremot, han ser trevlig ut, lätt i typen, vackert huvud.
 
det blev ett stoföl, ganska grova knä och haser, lite Cortez aktig. Hon är 165 cm nu, 4a år, brun med stjärna snop och t vita halvstrumpor bak. Lite tittig är hon, och blåser upp sig för småsaker men hon går förbi det ändå, lyssnar. Lätta rörelser och hoppar bra. vem är ditt sto efter? :D
 
Maraton-Shantung xx. Liten lätt elegant häst. Bild på henne

Hoppas på en lite större o möjligen även ngt grövre avkomma med bra gång o hoppkapacitet. Mitt sto har placeringar i 1.20 hopp/LA dressyr. Hoppningen är hennes starka sida, hon är en riktig gummiboll. Tyvärr vill inte jag hoppa lika högt som hon. ;)
 

Liknande trådar

  • Mindre allroundhäst
  • Hjälp med sista-minuten hingstar
  • Lusern
  • Brunsttecken under dräktighet?

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp