Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Nej det var hiskeligt många år sen men jag spenderade en halv evighet med mitt lego som sen såldes när jag växt upp men är jag borta hos någon vars barn bygger med lego då hittar dom mig där, det där har jag fått höra många gånger typ "ja gå och lek så länge medan vi vuxna äter".Nån här som köper och bygger lego, och kanske samlar på nått specifikt. Byggde en liten miniorkidé idag. Och fick mersmak. Ska ta kort på den imorgon.
Jag har funderat på Lego, och suktat lite efter ett par på tok för dyra grejer.
Men. Blir det inte lite som pussel? Dvs en engångsleksak? Sen står man där med ännu en pryl man inte behöver.
En kompis byggde en manuell lego-skrivmaskin, tex. Det var uppenbart ett roligt pyssel, och det var lite kul att testa att skriva med den. En gång eller två.
Hur är andrahandsmarknaden?
Ja, jo. I mycket måttliga mängder funkar det ju. (Annars är jag absolut inte typen som klistrar ihop och ramar in lagda pussel.)Mina kompisar och jag använder dem som dekorationer där växter inte trivs. Som i badrum eller en mörk hall. Eller piffa upp saker.
Det här är ett krus som min morfars far gjort som jag inte haft hjärta att göra mig av med. Med en bukett tulpaner av lego blev den mycket roligare.
Visa bifogad fil 187348
(Kan man göra detJa, jo. I mycket måttliga mängder funkar det ju. (Annars är jag absolut inte typen som klistrar ihop och ramar in lagda pussel.)
Eller hur. Jo, jag har sett exempel på det.(Kan man göra detlägger inte pussel så det är utanför mitt universum)
Får vi se? Vi ska absolut inte övertala digJag hittade ett stall som jag inte kan motivera mig till att få köpa. Har absolut ingenstans att göra av det och det funkar inte som dekoration.