Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Är tårkanalen stängd brukar det rinna rätt mycket ur ögat. Så det är inte alls säkert att din veterinär ens har ställt rätt diagnos.Det kommer inte mycket ur ögat iallafall lite kladd i ögonvrån som mest som e lätt att spola
Du behöver ta att hästen är ljuskänslig och kisar på allvar och utreda det. Det är det som är det allvarligaste symptomet som du beskriver. Men så länge så har bland annat Kantucky, Equiline och Shires masker som är svarta och har bubblor för ögonen. Vad som passar bäst är högst individuellt så det är bara att köpa och att prova.Vill hellre ha tips på flugmasker equilibrum Field relief midi ligger jättebra men nätet är för nära ögonen.
Min A fick rinniga, geggiga ögon. I december så inga flugor att skylla på. Spolade, med visst besvär då det var rätt mycket gegg i dem, tårkanalerna. Då blev han sämre och fick en rejäl ögoninfektion. Vi odlade och behandlade med lokal antibiotika men så fort vi slutade kom det tillbaka.Är tårkanalen stängd brukar det rinna rätt mycket ur ögat. Så det är inte alls säkert att din veterinär ens har ställt rätt diagnos.
Kan vara ett helt annat problem. Ta hjälp av en specialist!
Hur VET du det? Hur VET du att tårkanalen är stängd?Hur VET du att antibiotika inte hjälper, det är ju flera kunniga här som direkt sagt emot dig, och om du inte litar på dem, och ändå fortsätter fråga här, varför? VARFÖR går du inte till veterinär igen? Tom du tycker ju att hästen inte är bra?Ju oftare man spolar ögat ju renare hålls det och det är ju det som är själva problemet den stängda kanalen ögat blir ju överkänsligt pga den stängda kanalen.
Ju oftare man spolar ögat ju renare hålls det och det är ju det som är själva problemet den stängda kanalen ögat blir ju överkänsligt pga den stängda kanalen.
För att jag gjort det redanNu gissar du ju bara hej vilt.
Ljuskänslighet kan ha många orsaker.
Varför vill du inte utreda hästen?
För att jag gjort det redan
Jo det säger veterinären och det är inte din hästNej, det har du inte.
Jo det säger veterinären och det är inte din häst
Tänker inte diskutera detta merHästen har fått problem, du har inte haft veterinär ute på flera månader.
Nej, tyvärr. Då hade jag åkt till klinik med ögonspecialist om det varit min häst. Jag hade inte låtit den gå i hagen och lida.
Ett öga blir inte ljuskänsligt pga ökat tårflöde.Ju oftare man spolar ögat ju renare hålls det och det är ju det som är själva problemet den stängda kanalen ögat blir ju överkänsligt pga den stängda kanalen.
Tänker inte diskutera detta mer
Förlåt, men vad trodde du att folk skulle svara?Tänker inte diskutera detta mer
Jag är så mållös, hoppas någon i din omgivning anmäler det här för det är plågsamt med ögonproblem. Hur kan man bete sig så här mot sin häst..Tänker inte diskutera detta mer