Orkar inte ha det såhär mer..

@Azalea Tack!
Jag hoppas verkligen det vänder snart.
Mitt problem är väl att det (denna gång) funnits ganska långa perioder av okej, med en liten bättring. Och så nu plötsligt så kommer de där gyttjehålen lite slag i slag. Utan att jag egentligen kan förstå varför.
Vet inte om du hängt med i alla svängar, men jag har inte varit helt okej på 1,5 år nu vilket såklart gör det tufft, den långa tidsaspekten triggar hela den här "det kommer aldrig bli bra karusellen" i huvudet.
Som "tur" är har jag genomlidit depression två gånger tidigare i mitt liv och även om de nu i backspegeln känns lindrigare så ger det ju en vetskap om att det en dag faktiskt blir bättre, även om det känns omöjligt just nu.

Jag förstår dig, min senaste riktigt dåliga period varade i två år.
Det är så frustrerande att inte förstå varför det händer. Hade man vetat varför hade man ju haft något tydligt att arbeta med, men oftast har man ju inte det. Det bara är.
 
@Cattis_E Vad tråkigt att du mår dåligt! :( Tänker på dig.
Hur mår du idag? Skickar styrkekramar!

För mig går det framåt. Jag har varit och träffat min kontaktperson på psyk idag. Jag gillar henne, så hoppas att det kan bli bra det här. Vi ägnade timmen åt att försöka reda ut hur jag ska få hjälp ekonomiskt. Får se vad nästa samtal kan handla om, det är om en vecka. Innan dess ska jag träffa en läkare för uppföljning.

Sent omsider har jag hoppat av skolan. Jag ska skriva in mig på arbetsförmedlingen imorgon och sedan sjukskriva mig till Försäkringskassan. Intressant nog är jag redan sjukskriven halvtid dock, men jag vet inte vem som sjukskrivit mig för sist jag ringde fick jag veta att jag inte kunde sjukskriva mig under de premisser jag hade. Så jaha, ska ringa min kontaktperson imorgon och fråga om det, och sedan ringa FK.

Men ja, livet funkar. Jag är ute lite mer istället för att isolera mig i lägenheten, men det är rätt jobbigt stundtals. Den mesta av tiden går åt att se på film/serier, slösurfa eller sova. Men jag har i alla fall bestämt mig för att jag ska ut imorgon.
 
@Sasse Vad skönt att det verkar gå åt rätt håll. Kanske var klokt att hoppa av skolan och få bort lite av den press det att vara tvungen att klara skolan ger samtidigt. Förhoppningsvis kan det ju vända till det bättre nu med rätt hjälp och så kan du återuppta skolan igen.

Jag mår idag bättre, tack vare lite insatser från psykiatrin. Dels min psykiatrikers råd via telefon om att ta Atarax på fasta tider tre gånger om dagen och sedan dels samtal i person med en sköterska på avdelningen två gånger denna vecka (och så ett bokat besök i nästa vecka).
Det är så oerhört skönt att den mörkgrå, tjocka dimman som hängt runt mitt huvud i flera dagar har lättat en del och jag känner mig lite mer som en människa igen. Hoppas det håller i sig så medicinen jag sätter in (trappar upp) hinner få börja ha effekt.
 

Liknande trådar

Kropp & Själ ...Men inte direkt överlevnad. Okej en konstig trådstart. Men såhär är det. Mitt arbete måste plötsligt varsla. De sa att 5.5 tjänster... 2
Svar
29
· Visningar
3 409
Senast: Twihard
·
Kropp & Själ Egentligen har jag ett fantastiskt bra liv. Jag älskar mitt lilla hus, jag älskar mitt yrkesval, jag har bra kollegor och en bra chef... 2 3
Svar
42
· Visningar
3 299
Senast: Thaliaste
·
R
Kropp & Själ Jag väljer att skriva det här inlägget här, då jag trots allt är lite "halvanonym" här. I alla fall så till vida att jag inte är öppen... 2 3 4
Svar
69
· Visningar
8 295
Senast: Blyger
·
  • Artikel Artikel
Dagbok Himlen är stjärnklar, det har blivit februari. Snart är det vår. Som så oändligt många gånger förut är det dags att släppa in hästarna... 2
Svar
24
· Visningar
3 512
Senast: Cattis_E
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Valp 2025
  • Oseriös avel 2023

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp