Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Bild?Jag har gjort två plankor av komposit, men de svänger och liksom lägger sig på rygg när jag lägger upp dem i skållorna. Varför blir det så? Och går det att göra något åt det?
De är böjda, men jag provade att lägga upp dem på staketet och det blev lika då.Har du raka skållor eller är det böjda?
Då är balansen fel på dom och hur du löser det vet jag tyvärr inteDe är böjda, men jag provade att lägga upp dem på staketet och det blev lika då.
Om plankorna vrider sig är de för veka. För att öka vridstyvheten kan du öka höjden. Nu vet jag inte vilket kompositmaterial du använt, men för vanligt trä kan man limma/plugga ytterligare en bräda på höjden.Jag har gjort två plankor av komposit, men de svänger och liksom lägger sig på rygg när jag lägger upp dem i skållorna. Varför blir det så? Och går det att göra något åt det?