Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Ser jäkligt trevligt ut med ringen som ser till att nosdelen inte kan tippa framåt Dessutom ser jag att det kostar 265 kr just nu på en nätbutik
Frågan är bara om det passar min häst, hon har GG Ariel nu pga överbettet som gör att jag måste ha nosgrimman rätt långt ner för att inte lyfta bettet. Ariel är ju svängt så trycket kommer rätt ändå, kanske funkar det inte med denna då
Jag är jättenöjd med tränset i sig. Har dock lite problem att nosgrimman hamnar lite lågt då hästen vägrar ha bettet längre upp och han trivs inte att ha nosgrimman högre lite över bettet heller. Så en GG hade väl kanske vart att föredra för honom. Men han trivs i denna så han får ha den som den är.
Åh tack för din bild! Din häst och min verkar lika, så då ser jag att jag inte behöver fundera på det tränset mer. Min skulle inte acceptera att ha nosgrimman hängande så långt ner
Tänk på att mäta själva nosremmen på innersta/yttersta läget dock!
Jag tyckte också att den där ställbara var himla fiffig, tills det visade sig att trots att jag spände den på innersta hålet var den LÄNGST av de FEM olika remontnosgrimmor som affären hade hemma!
Jag köpte iof min i ett helt träns och dom är inte billiga nej! Men samtidigt kan jag köpa till olika nosgrimmor för under 1000 lappen och då har jag helt plötsligt en 5 olika träns till en bråkdel av priset, så att köpa dyrt och sen ha det man verkligen vill ha istället för att köpa en massa olika träns i jakten på drömmen lönar sg inte alltid!
Till TS:
Du kan inte köpa en i stl cob eller tom ponny och bara förlänga remmen under hakan då? Borde gå att göra hyffsat snyggt och blir det fult kan du ju bara ha ett ludd under eller en tunnel och hänvisa till att hästen är känslig just där!
Ja istället för en ställbar så kan du ju köpa en mindre storlek för att få en kortare nosdel, men det kanske inte är därför du vill ha en ställbar?
I sådana fall missuppfattade jag!
Lantbruksdjur Jag har läst på lite om kalk visavi målarfärg i hönshus bl.a. här https://www.alternativ.nu/index.php?topic=164117.0
och tänker att väl...