Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Beror på väder, skola o.s.v men oftast så motionerar jag min häst 5-6 dagar/vecka. rider inte alltid, varierar med löshoppning, longering och promenader.
Har en korsning halvblod/ varmblodig travare.
Normalt sett motionerar jag hästen ca 5 dagar i veckan.. 2-5 av motionspassen är ridning, det blir lite olika från vecka till vecka (Dressyr, uteritt, longreining, tömkörning, longering, hoppning). Och så blir det en del trickträning också.
Hon går ute långa dagar i hagen.
Hästen är en halvblodskorsning. Regelbundet riden i ca 8 månader?
Försöker arbeta min 7-åriga islandshäst minst 6 dagar i veckan. Ibland arbete vid hand, ibland bara en lugn skrittrunda. Annars uppvärmning ute på traktorstigarna/grusvägarna och sedan en stunds arbete på ridbanan.
Jag rider inte varje dag, men vill att han ska motioneras varje dag. Kanske rider 4 dagar i veckan och min medryttare en dag i veckan. Sen försöker jag gå långa promenader (så långa jag orkar), tömkörning eller annat. Men pga. olika omständigheter brukar han få en dags vilodag då och då. Men vill helst att han ska få sin dagliga motion. (Han behöver mer än gå i hagen, då han är överviktig.)
Arbetar min häst 5-6 dagar i veckan, varvar ridningen med tömkörning och longering och rider varierande på ridbanan och i naturen!
Jag har en 6-årig varmblods vallack!!
16 årig connemara, hopponny i tävlingskondis. Rids 6 dagar i veckan. Ett hopp, ett markarbete, ett kondispass, 2 dressyrpass, ett pass skogsmulletur och en vila. Ibland skrittar jag för hand eller en extra skogstur som vila. Det funkar bra för honom. Hoppar jag på tävling så tränar jag inte hoppning hemma, utan bara markarbete då.
Min häst rids mellan 5-6 dgr i veckan. Med några vilodagar lite här och där. Försöker låta honom vila ca 3 dgr lite då och då för att han ska få slippa belastningen, och för att jag tror att det är ett bra sätt att slippa överansträngning.
Hästmänniskan En fjording. :D Mera detaljer vågar jag inte säga just nu. Men har fått OK från sambo, stallägare mm att åka & titta. Känns allt bra så...