Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag vill också ha godis på mitt skrivbordMitt skrivbord på jobbet är kaos, det är papper överallt och en hög med kaffekoppar som jag försöker gå undan med en gång per dag men det är inte alltid det blir så. Ett gäng kaffefläckar, pennor överallt och en och annan chokladbit finns också.
Mitt skrivbord är rent och välorganiserat. Förmodligen för att jag oftast hamnar någon annanstans än i mitt kontor när jag jobbar kontorsjobb.Hur organiserade är ni? Hur ser era skrivbord ut på jobbet (om ni har ett kontorsjobb)? Hur ser det ut hemma (om ni har skrivbord hemma)? Jag tänkte på det i går när jag såg mitt och kollegornas skrivbord och nu igen när jag såg en serie där man ser en drös skrivbord och alla ser lite olika ut.
Säger ett skrivbord något om personen som sitter vid det? Om det är städat? Undanplockat? Rörigt? Stökigt? Många prylar, få prylar framme på det?
Jag såg mitt eget i går, hade plockat fram kalender, kollegieblock, penna, några lathundar jag använde, där låg mina nycklar och korthållare och mobiltelefon samt hörlurar. Utöver det står en dokumenthylla med papper, en tidskriftsamlare med tre kodningsböcker, laptop,mus, skärm, tangentbord, musmatta med dobermannar på (), dockan till laptopen, pennställ, muggunderlägg och en burk med gem, där det ovanpå står en burk med min ena epilepsimedicin jag tar på lunchen, väl synlig att inte glömma. Även mina specialterminalglasögon finns där, eller på mig och de andra ligger på skrivbordet. När jag lämnade jobbet hade jag plockat undan det jag använde, som jag brukar göra.
Mitt hemmakontorsskrivbord består av en skärm på en arm samt en skärm med dator i, tangentbord, mus och musmatta samt en docka till jobbdatorn. I skrivande stund står även jobbdatorn där, hörlurarna, min mobiltelefon samt ett glas där det varit pepsi i. Tangentbord och mus jag använder till jobbdatorn finns i ett fack i skrivbordet, bara att ta fram när jag sedan jobbar. Här ligger också antingen specialterminalglasögon eller vanliga beroende på vilka jag har på mig för tillfället.
Hur ser det ut hos er? Lika "sterilt" eller har ni saker? Hemma har jag en hylla i en bokhylla bredvid där jag har pennställ och en korg med handkräm, post it lappar, laddare och mina dosetter med mediciner samt astmamedicinerna. På hyllan står även anteckningsbok, kalender, pärm med arbetspapper och en kodningsbok. På en skärm har jag satt fyra små leksaksbilar och det gör väl det mindre sterilt kanske.... På jobbet har jag i fönsterkarmen en pennvässare i metall i form av en buss, en pennvässare i metall i form av ett lok, en mini cooper som är en radio samt ett gosedjur i form av en husky. På min lampa (sådan där cool pryl med skarpt ljus och med förstoringsglas)sitter en gammal namnskylt från ett tidigare jobb samt en nyckelring med en husky. Jag försöker motverka det sterila där kanske.... (har ju två hyllor med böcker och viktiga prylar och även satt lite bilder på en vägg samt en almanacka), men i går tänkte jag verkligen på hur olika våra skrivbord ser ut!
Är det bara jag, eller har ni upplevt att det går i perioder också, rörigt under en tid och sedan välstädat? Eller är ni antingen eller? Dock, sedan synen blev så dålig som den är nu har mina skrivbord varit konstant sterila liksom, tidigare dock var det en faslig röra och så städade jag och höll det i ordning en tid och så rörigt igen.
Vad föredrar ni och varför?
OBS! Ingen allvarligt menad tråd så ingen ska behöva känna sig på något vis förlämpad vare sig av ett sterilt skrivbord eller ett stökigt, tycker jag.Ville bara lätta upp mörka, kalla, jobbiga februari med lite intressanta och roliga funderingar som inte är så allvarliga.
![]()
En sån sambo har jag med! Tror det är därför jag lever ut min inre rörighet på jobbet!Sen har vi gemensamma ytor där allt är extremt noga placerat, uppmärkt etc IOM att sambo är pedant och har viss OCD. Det är inte min förtjänst riktigt.![]()
Det är väl därför vi har varsitt kontor.En sån sambo har jag med! Tror det är därför jag lever ut min inre rörighet på jobbet!
Det ingår hos oss, att de ska torka av skrivbordsytan.Mina papper handlar inte om dålig respekt för lokalvårdarna. Jag förväntar mig inte att de städar/torkar mitt skrivbord. Dels ingår det inte i deras uppdrag hos oss, dels hade jag bett dem lämna det om det varit så just för att allt jag jobbar med just nu (som inte är sekretess eller säkerhetsklassat) ligger inom räckhåll för mig.