Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
De hängs inte ut för att de är SD, de hängs ut för att de anser att barn ska svältas och andra härliga saker.
Men varför är det så farligt att vara med i tidningen?
Om dina åsikter är korrekta och legitima är det väl bara att säga "ja, det var jag".
Ta ansvar för dina egna handlingar. När du gör det slutar du iofs att skylla på alla andra och då skiter sig SDs ideologi..
Ser inte att det är hets mot folkgrupp. På vilket sett är det det?
Varför blir man så upprörd av just att det är romer inblandat? Såg ingen som var upphetsad för att man skämtade friskt om att alla österrikare hade källar tex..
Märkligt att det bara gäller vissa grupper i samhället.
Var går gränsen? Vad är ok att skriva för dig?
Jag kommenterade inte ditt inlägg utan råkade bara ta din knapp. Det var kl.Jag säger ingenting om de som grävt fram uppgifterna och deras arbetssätt.
Jag säger att det är rätt att publicera inläggen.
men tur de inte gjorde det på buke, här blir man bannad 6 månader för sånt "been there, done that" :P
Kanske för att man inte hänger ut dem på detta viset.jasså? jag har inte sett ett enda inlägg från dig där du försvarar höginkomsttagare som hängs ut eller alla de invandrare eller antirasister som slåss mot SD och dagligen kränks och hängs ut.
det är alltid de stackars rasisterna.
Det är för fanken svensk lag det handlar om. Jag citerade hela den aktuella paragrafen. Det handlar inte om vad jag tycker i det här fallet. Vad är det du inte förstår?
Att vara blond är inget negativt, att vara tjuv är det definitivt. Kan du se skillnaden?
För övrigt så förklarar Trani saken väldigt bra.
Men vilken värld lever du i?
De flesta följer internet lika mycket som de läser en tidning.
Att fullkomligen massakeras av Avpixlat, få veta vad de tänker göra mot en och ens barn och att det är det första som kommer upp när ditt namn googlas. What goes around comes around.
Men vilken värld lever du i?
De flesta följer internet lika mycket som de läser en tidning.
Att fullkomligen massakeras av Avpixlat, få veta vad de tänker göra mot en och ens barn och att det är det första som kommer upp när ditt namn googlas. What goes around comes around.
knappast, möjligtvis hets mot ett folk.Ok... Svaret på frågan är där => <= där. Där går gränsen. Precis där. Ser du den?
Jag vet liksom inte vad mer jag ska skriva när det verkar som att du inte förstår grundkoncepten i lagstiftningen kring hets mot folkgrupp. Romer är en folkgrupp. Att säga att någon är en tjuv är missaktning. Lägg ihop dessa två så har du hets mot folkgrupp. Att säga positiva saker är inte olagligt även om det kan vara osmakligt. Att säga att alla svenskar gillar köttbullar är inte hets mot folkgrupp. Att säga att alla svenskar är pedofiler är hets mot folkgrupp.