Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Nu kan jag bara svara för hur det är med just de märkena som jag använder, men nej jag har inte märkt av att våra hästar blir varmare av eksemtäckena. De väljer också att stå i solgasset hela dagen än att söka skydd i skuggan, så jag tror inte att de störs alls av täckena faktiskt.
Jag använder också Jacson och Hööks eksemtäcken, de är helt ok.
*kl*
jag letar efter ett nytt flugtäcke till min frieser, har ett amigo som sitter katastrofdåligt på honom. har kollat in bucas bug rug rain då överdelen står emot regn , han kommer gå ute på bete o kommer ha täcket på dygnet runt i perioder, men dem andra kanske inte blir så blöta heller o torkar fort??
han kommer ridas fast han går på bete så han kommer ju inte gå i hagen dygnet runt utan täcket tas ju av vid ridning etc men se på igen.
nån som har förslag på ett täcke som skulle va bra ?
han är ju stor o kraftig i bogen, o halsen är ju lite annorlunda också.
Hur är hööks i storlekarna?
Jag undrar också hur hööks är i storlekarna.
Måste köpa ett nytt täcke till min häst då det är för litet, sitter tight, ändå storlek 155. Köpt på Gekås för ett par år sen och jag tycker det har varit helt ok, men har fått ha alla spännena på det yttersta, så det skyddar inte tillräckligt tycker jag.
Ska man välja exsemtäcke eller flugtäcke? Hästen är inte extremkänslig så jag hade väl tänkt vanligt flugtäcke egentligen.