Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Förlåt men har jag missat någotNyss tror jag du berättade att hästen står och tämmer sig och får stånd inne i boxen när den är utttråkad och nu är den lugn, hramosik och de har inte sett honom göra detta men ändå sä är det det som får traven att fela och att han inte tar ut steget bak
![]()
Rätta mig om jag har fel men annars låter din historia otroligt snurrig i mina öron!![]()
Nej det är enstaka gånger vi har lyckats sett att han har stånd men faktum är ju att hästen inte har någon smärta men en vältränat och stumt område där fästet sitter så förmodligen är det ju onani han sysslar med när han känner för det under nätterna, en gång har vi sett att han har stånd i hagen då han stod och slog den emot buken på sig själv, högst avslappnad och lugn.
Han är alltså varken hingstig eller hetsig på något sätt som triggar ståndet.
delvis kl eller ngt
Inom travsporten finns större andel hingstar än i ridsporten. Menar att ridsporten i allmänhet och de flesta på hobbynivå behåller inte hästarna som hingst i lika stor utsträckning. Så kanske därför fler travmänniskor varit med om det här problemet? De kommer i kontakt med större antal hingstar? (egen slutsats bara.. :P)
En ganska ung häst hos en tränare här ägnade sig åt onani överdrivet stor del av dygnet i boxen. Inte stressad eller mådde dåligt utan hade väl kommit på att det var skönt, och i och med att den ägnade mkt tid åt detta hade den svårt att hålla hullet då ätandet kom i andra hand. Följde inte upp hästen men antar att slutade den inte efter en period är det att prova susp eller kastrera. Blir hästen mager pga onanin så kan den inte tränas hårt och absolut inte tävla. Den här tränarens gård ligger långt utanför banan och hästarna hade stoora fin hagar och trivdes bra, så jag såg inget fel på miljön som skulle fått hästen att hålla på såhär för mkt.
Samma sak i TS fall, hästen får fysiska problem i form av spänningar. Varför inte prova med susp i boxen och se om den kommer ur beteendet som gått tillöverdrift? Den får ju dessutom vara utan i hagen och efter en period kanske man kan prova utan i boxen med och se om den håller sig till normal nivå med onani eller om det tar över helt igen och den får ont.
Jag ser inget fel med att prova detta först. Det pratas ju inte om en hingst som gör de pga stress eller i normal utsträckning. Så kastrera utan att se om de blir förbättring först kändes drastiskt och att låta den fortsätta obehindrat trots att den blir fysiskt påverkad verkar ju inte heller så bra.
Sedan undrar jag om någon VET att överdriven onani = beror på stress från miljön? (om ston rör sig runt i kring en hingst kan de väl räknas som en viss stressfaktor, men menar inte den situationen. Mer - överdriven onani=dåligt mående?)