Jag pluggar i Lund! Jag började HT13 på det naturvetenskapliga kandidatprogrammet i miljövetenskap. Anledningen till att jag valde det programmet är för att jag alltid har varit otroligt intresserad av biologi men är även fascinerad över hur naturen anpassar sig till ett förändrat klimat. Jag har alltid haft mina lärare i naturorienterade ämnen som förebilder och har fortfarande en dröm att bli som dom, att just undervisa. Jag ville dock inte begränsa mig till att endast studera till ämneslärare utan valde en mer framtidsvänlig utbildning.
Nu efter två år (har nämligen tagit studieuppehåll under HT15+VT16 för att vara ordförande för min kår) har jag fortfarande kvar min dröm om att undervisa, och jag hoppas att få chansen att doktorera och så småningom få undervisa på universitetet.
Lund som stad är väldigt studentvänlig. Hela staden är uppbygd utifrån studentlivet. Det finns aktiviteter och engagemang för alla olika intressen och individer. Ditt politiska engagemang skulle kanske kunna få blomma ut i den studentkår du kommer tillhöra? Jag själv älskar den möjligheten jag har att påverka och diskutera och argumentera i de sakfrågor som rör mig som student.
Priserna i staden är väl helt okej, men det är absolut ingen billig studentstad om man ser till listorna över billiga studentstäder. Men det är ändå en väldigt mysig stad som jag trivs bra i

Själv bor jag strax norr om stan i studentbostäderna som är anpassade efter familjeliv. Jag bor i en trea på 65 kvadrat med min sambo och katt. Hyran är helt okej med tanke på att vi är två (betalar strax över 6100 kr/månaden).
Nu skrev jag kanske lite väl mycket men ja, jag är en sann nörd när det kommer till min utbildning och engagemang

Fråga på om du undrar något mer!