Jag älskar sushi! Kan äta det hur ofta som helst!
Favoriten är laxnigiri. Men allt med lax är gott! Tycker ofta att räkorna är lite tråkiga. Förutom på ett tidigare favoritställe där de hade vanliga räkor istället för de där stora smaklösa.
När vi var i Göteborg för ett tag sen åt vi jättegod sushi på ett ställe i närheten av Operan! Osäker på namnet men Takame kanske?
Jag undviker ål eftersom den är rödlistad. Vårt tidigare favoritställe (Rå Epok i Lund) hade inget rödlistat och inga jätteräkor. De hade vanliga räkor som faktiskt smakar räkor! Men det stället finns tyvärr inte längre. Först bytte de namn, blev sämre och sen stängde de. Men de där första åren var sushin fantastisk! De testade en massa nya roliga saker och fiskar. En som jag fortfarande hoppas få smaka igen var en vitfisk som nästan var som lax i konsistensen. Förmodligen lika fet som lax. Såå god! Minns inte vad den hette och de hade den bara en gång.