Svenska Ridsportförbundets tvärvändning: Douglas Lindelöw får tävla igen

Bukefalos 30 år!

Douglas Lindelöw utreddes för djurmisshandel.
Då förbjöds ryttaren från att tävla för Sverige.
Men nu tvärvänder Ridsportförbundet.
– Vi förstår och respekterar att det kan finnas olika syn och perspektiv, säger Johan Fyrberg på Ridsportförbundet.
 
Jag tycker det är så tudelat. Han blev aldrig dömd för något. Samtidigt finns ju förutsättningar för förbundet att välja vilka som ska representera oss i landslagen.

Blir dessutom färgad av att en av de som lämnat vittnesuppgifter mot honom är en bekants bekant som jag även träffat vid tillfälle, och ser inte att hon skulle ljuga om allt hon bevittnat :(
Bara för att det inte finns nog för att åtala någon betyder det ju inte att inget otrevligt begåtts..
 
Synd (men kanske förståeligt) att inte det är öppet vad som finns mot honom utan det vi får veta är relativt vaga uppgifter och i andra eller tredje hand. Det blir helt omöjligt tycker jag att som utomstående få en bild av vad som egentligen skett.
 
Jag kommer att heja på Sverige men inte på Douglas, så känner jag. Jag tror på förlåtelse om man visar på ånger och förståelse för vad man gjort för fel, och på visad bättring. Av det jag sett känns det som att han slår ifrån sig.
 

Liknande trådar

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp