Men gud vilket fint tyg! Var är det ifrån? Och snyggt sytt också!Då ska vi se om det funkar!
https://www.instagram.com/p/BW17S45lHxp/
Sytt en klänning till systerdotter. Tycker själv att den blev rätt söt, får väl se vad hon tycker.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Men gud vilket fint tyg! Var är det ifrån? Och snyggt sytt också!Då ska vi se om det funkar!
https://www.instagram.com/p/BW17S45lHxp/
Sytt en klänning till systerdotter. Tycker själv att den blev rätt söt, får väl se vad hon tycker.
Men gud vilket fint tyg! Var är det ifrån? Och snyggt sytt också!
Titta på minimundus.se så ser du de trosskydd och bindor som de säljer.Fråga - är det någon här som har testat att sy trosskydd av tyg? Har sett några mönster, och teknik som är som att sy tygblöjor och tänker att det vore ett miljövänligt alternativ att använda stuvbitar till![]()
Titta på minimundus.se så ser du de trosskydd och bindor som de säljer.
Borde vara lätta att kopiera principen och testa fram vilka mått man tycker passar en själv.
Vill man ha tryckknapp i grenen, eller kan det lösas annorlunda med t.ex. kardborre?
Edit: ser nu att det inte var mönster och ideer på utformningen du sökte![]()
Jag hade bara gjort två lager, samma tyg. Sen gjort som vanligt alltså bara lägga dom två lagren på varandra och behandla det som ett. Använda limpenna i kanterna om det känns som att dom glider runt.Syr ju date dress från Rudi men behöver fodra överdelen då den ska användas utan bh så jag kan amma. Hur hade bi antdra gjort med fodret?
Tack för hjälpenJag hade bara gjort två lager, samma tyg. Sen gjort som vanligt alltså bara lägga dom två lagren på varandra och behandla det som ett. Använda limpenna i kanterna om det känns som att dom glider runt.
iof hade jag haft ett mönstrat trikåtyg hade jag nog vart snål och tagit enfärgat på insidan, lika om tyget är tunnare så att det är risk att mönstret lyser igenom, då hade jag också tagit enfärgat på insidanTack för hjälpen![]()
Det är fixat. Har köpt extra av tyget till kjolen så jag har att fodra mediof hade jag haft ett mönstrat trikåtyg hade jag nog vart snål och tagit enfärgat på insidan, lika om tyget är tunnare så att det är risk att mönstret lyser igenom, då hade jag också tagit enfärgat på insidan![]()
Låt det vara kvar, vik det utåt mot armhålan så att sägaDum fråga men när man gjort insnitten ska man klippa bort det överblivna tyget då eller låta det vara kvar?
Som jag fattar det som så ska du klippa 2 x A och 2 x B, A är färdig bredd på midjebandet, B är det som ska rynkas (A kommer alltså vara "foder" och B syns utåt).Nu har jag hittat en beskrivning på hur jag ska göra midjebandet https://www.craftster.org/forum/index.php?topic=309096.0
Men jag hänger inte riktigt med. Kan ngn förklara detta för en nybörjare med amningshjärna?