Tapeter tapeter tapeter

Bukefalos 30 år!

Jag älskar tapeter, mönster och färg. Hellre hela rummet i samma än fondvägg. Målar gärna in lister och foder i matchande kulörer för att få det enhetligt.

I vardagsrummet har jag Dahlia garden:
PXL_20240831_135812655.webp
 
4423010B-03AD-420F-A73F-E83E7C741B60.webp

Vardagsrummet, lite kaos när man stirrar rakt i hörnet men det funkar förvånansvärt bra till vardags faktiskt 😅 men den gulrandiga känns lite för hård och kantig så den vill jag byta ut till nåt annat gult. Tredje "stora" väggen utan fönster är täckt av en bokhylla så den är bara vit för tillfället, men så fort den åker ut blir det nog gult där med.
 
Sovrummet renoveras just nu(detta är min tapetrivarpaus-scroll :laugh:) och dessa ligger bra till:
https://midbectapeter.se/kollektion/signature/little-trees-hurrica-misp1194/
https://midbectapeter.se/kollektion/signature/dewdrops-eucalyptus-misp1359/
https://midbectapeter.se/kollektion/pioneer/skylark-drifter-misp1331/

Min lägenhet är från 1960 och jag hade turen att det bara har tapetserats över gamla tapeter sedan dess, så nu när jag rivit den vidriga 90-tals strukturtapeten överallt har jag fått en riktigt fin inblick i hur det såg ut här förr. Är inte tal om nån restaurering men det känns kul att plocka in delarna jag gillade och lämna det som inte funkar för mig, tex denna gröna i sovrummet 🙃:
IMG_9345.webp
 
Jag har den här på lilla toaletten. Finns bara handfat och toalettstol så det räknas inte som våtutrymme på samma sätt som ett badrum. Folk tycker att jag är helt tokig. Jag har dessutom tagit bort lampan och satt dit en guldfärgad lampett på väggen, varpå det är lite dunkelt där inne. Men jag vill ha den känslan. Det ska se lite ut som en bordell hemma hos mig. :angel:🤣🤣
1748223458988.webp
 
Jag ska tapetsera och måla om i sommar och har bestämt att ha en fondvägg I denna tapet.
0447300_lohko-nloh111295_wallpaper_scion.webp


Och sedan måla resten av vardagsrummet I den beiga färgen som är under den orangea.
Tycker tapeten är riktigt snygg, helt min stil. 😊
 

Liknande trådar

  • Finns mitt rutiga golv?
  • Hjälp mig köpa robotdammsugare!
  • Inredning i bilen - inspiration
  • Badrumsrenovering

Hästnyheter

Bukefalos, Radannonser

Allmänt, Dagbok

Barn

Hund

Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Omröstningar

Tillbaka
Upp