Sv: Tips inför teorilektion...
Kul tråd
Ger några bidrag till vad jag brukar göra på mina teorilektioner:
- Hästens delar: Ställ upp ett par ponnysar i stallgången/skötselplats och låt barnen skriva ner hästens delar på post-itlappar som de sedan fäster direkt på hästarna. Det brukar vara väldigt uppskattat

Låt barnen jobba i grupper om 2-4. Det ska funka att använda tavelkrita direkt på hästarna också, men det har jag inte testat...
Liknande går såklart att göra med sadel och träns
- Undersök stallet: Vad finns det för säkerhetsrisker i ert stall? Ligger det saker framme i stallgången? Hänger det höpåsar utanför boxarna/spiltorna? Stängt till foderkammaren? Låt barnen jobba i mindre grupper och leta reda på fel i ert stall.
Kolla också temperaturen i stallet, om bäddarna hos hästarna är tillräckligt djupa osv.
- Visitering/Ryktning: Lätt att göra praktiskt, bara att träna. Låt dem jobba i par här om det är lite mindre barn. Känn på ben, leta sår, kolla slemhinnor, ta tempen på hästarna (brukar vara lite pirrigt ^^), osv.
I ryktningen brukar jag lägga vikten på att lära eleverna att rykta lugnt & rytmiskt. De flesta vet redan hur man gör, men har svårt för att ta det lugnt och bara stå och mysrykta hästarna.
- Foder: Kika i foderkammaren, smaka på fodret. Förklara vilka grupper man delar in det i. Vilket foder är viktigast? Titta på olika foderstater: äter lilla shettisen lika mycket hö som stora halvblodet?
En övning man kan göra här är också att du har skrivit av några olika foderstater som skiljer sig mycket åt. De får sedan namnen på hästarna vars foderstater du har skrivit av och ska sedan para ihop dem. Passar för lite äldre barn.