Sv: Trender! vad är hetast just nu?!
Hmn när det kommer till ryttarutrustning så är väll i hjälmväg de populäraste hjälmarna Charles Owen (gärna med läderhakband), och även andra hjälmar med läderhakband som t.ex. Champion Showring och Victor Hugo m.fl. Men CO är ju s.a.s "orginalet".
Sedan är GPA hjälmarna lika poulära ffa. bland hoppryttarna då kanske. Den där nya "flughjälmen"

verkar bli mer och mer bland toppryttarna. Även fler och fler som inte har råd med orginalet dvs. GPA hjälmarna, köper kopior av dom.
Roeckl handskar är också inne.
Ridbyxor är nog ganska varierande beror nog på tycke och smak skulle jag tro. Men märken som går hem är väll t.ex. Pikeur, Anky, Euro-Star osv.
Färger som är "inne" just nu verkar vara lite mer vågade färger som t.ex. grått, rött, oranget, ljusrosa och ljusblått. Även lite lajmgrönt och gult! Gärna kombinera en mörkare och enklare färg som t.ex. svart med rött eller liknande.. och så t.ex. brunt och ljusblått m.fl.
Dyón stövelskaft och dyón shortchapsen/leggings. Även dyóns "hela chaps" ffa. hos hoppryttarna då.
Sarm Hippique, Cavallo m.fl. stövlar med snörning hos hoppryttare och t.ex. Petrie Anky och Cavallo Piaffe stövlar med dressyrbåge funkar hos dressyrryttarna.
Misstänker att även Pessoas spön (i af ála 700 kr) kommer gå hem, men rika hästmänniskor kommer säkert köpa dom för 3000 kr också, förvånar mig inte ett dyft. :smirk: i alla fall inte om man kan köpa t.ex. GPA hjälmar för dryga 13 000:-
När det gäller hästgrejer så går väll det mesta hem från t.ex. Pessoa,
Equiline, RG, Eskadron m.fl.
När det kommer till benskydd så funkar de klassiska Eskadronskydden alltid, likaså Veredus, och även de kopior som vuxit fram.. t.ex. Hampa Pro, Catago Pro, Horse Savers m.fl...
I hoppningen verkar det vara lite alla möjliga träns och nosgrimmor som förekommer. Pullar, aachen, remont osv.
I dressyren är det fortfarande ffa. de riktigt breda dressyrnosgrimmorna med snokrem som reagerar verkar det som, men de klassika remontnosgrimmorna verkar komma fram från garderoberna mer och mer..
Även rundsydda träns är jäkligt hett speciellt om man har en häst då som passar i det! T.ex. Hubertus nya rundsydda träns är grymt snyggt!