Japp för magen bla. Jag började ge för att jag misstänker pssm hos min häst då han visar vissa symptom så gav i början för musklerna. Men märkte detta lustiga bifynd sas. Har alltid haft jätte problem att få i honom bla extra salt och han har varit extremt kräsen. Men efter jag började ge Glutamin så är allt sådant borta, jag kan ösa på salt och han äter glatt ändå upp allt. Jag behöver heller inte lägga pengar på dyra smakliga kraftfoder för att få i honom hans mineraler så är det bästa jag någonsin gett faktiskt!
AI förklarar bättre..
Enligt dr Eleanor Kellon är glutamin en kritisk aminosyra för hästar, särskilt för att stödja muskelreparation, immunförsvar och tarmhälsa.
Huvudfunktioner för glutamin enligt dr Kellon:
- Muskelreparation & Energi: Det hjälper till att reparera muskelvävnad och fylla på energidepåer som tömts vid stress.
- Immunförsvar: Fungerar som en viktig antioxidant i muskelcellerna.
- Tarmhälsa: Stödjer integriteten hos tarmens epitelbarriär.
Glutamin fungerar ofta i synergi med andra aminosyror som leucin, vilket också hjälper till att bygga bulk och minska muskelnedbrytning, enligt dr Kellons analyser av aminosyrors funktion.