Vad göra med kokt potatis?

  • Mat
  • Trådstartare Trådstartare Lumos_Nox
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 29
  • Visningar Visningar 1 572
Jaa, gnocchi! Eller kusinen knödel: 50/50 kokt potatis och bovetemjöl. Krydda med salt och peppar samt kryddpeppar. Knåda till deg, gör pyttesmå bollar, tryck ihop bollarna med gaffel så de blir lite platta, koka tills de flyter och stek sedan i smör med salvia 😋 Guuuuu vad gott det är, om än arbetsintensivt.
Blir nog till att testa gnocchi. Har varit nyfiken ett tag. Ser så söta ut!
 
Ska finnas brödrecept med kokt potatis om man letar runt lite. Har inget specifikt att rekommendera, men google hjälper nog till.
Kokt potais, skållat rågmjöl, jäst samt någon krydda omm man vill. Lite för lös deg som sen bakas ut med vetemjöl. Lite lägre gräddningstemperatur än man tror, men lite längre. Blir lätt onödigt gott, så akta er!
 
Potatislåda! Skiva 10-12 kalla kokta potatisar. Hacka och fräs 2 gula lökar och låt svalna. Lägg potatisen och löken i en gratängform. Vispa 2 dl grädde och blanda i 1 dl ost. Tillsätt 2 tsk salt + peppar. Bred blandning över potatisen och löken. Grädda i 200 grader i ca 20 min.
 

Liknande trådar

Mat Jag äter ju mycket knäckebröd just nu. Det är väldigt gott, med både det ena och det andra på faktiskt. Har haft en period med... 4 5 6
Svar
108
· Visningar
2 617
Senast: Bulldoozer
·
Mat Jag äter vanligtvis bara ett (knäcke)bröd med valfritt pålägg och ett glas vatten. Världens tråkigaste frukost, och inte speciellt... 2 3 4
Svar
72
· Visningar
3 645
Senast: Sanna25
·
Mat Då jag flyttat och inte längre har en riktig spis funderar jag på att testa risgrynsgröt på tub. Problemet är att jag verkligen avskyr...
Svar
14
· Visningar
769
Senast: ufot
·
Kropp & Själ Jag har torrt frissigt och något lockigt hår som ser riktigt trist ut. Just nu kör jag balsammetoden och håret har blivit friskare och... 2
Svar
28
· Visningar
1 276
Senast: Tassa
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • Besiktning nödvändig?
  • Bergsyra
  • Ormbett
Tillbaka
Upp