Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Varje gång på sista tiden när jag ridit min häst med sadeln så har hon haft mjuka knölar vid manken efter ridturen, men jag har klämt och kännt och hon har aldrig vart öm eller ens reagerat.
Knölarna försvinner efter en dag och varje gång jag ska sätta på sadeln igen så är knölarna borta.
Först trodde jag att det kunde vara från shcabraket, typ att det var smutsigt, men idag red jag i ett sprillans nytt schabrak och ändå var knölarna där när jag var klar
Jag har känt när jag suttit i sadeln och den klämmer ingenstans, men ändå är knölarna där
vild gissning, men, för trång bomvidd på sadeln? eller att den bara inte passar? Prova en annan sadel och de om det blir samma, blir det inte det så har du svaret.
Gissar också på att hon musklat sig och breddat ryggen.
Min häst har gått från bomvidd normal till vid (kanske till och med x-vid) bara på ett halvår.
Det är normalt och bra att unghästar växer ur sina sadlar. Fast dyrt!
Testa och rid med en ridgjord och ett otvättat schabrak. Blir det inga knölar då så kan du ju vara rätt så säker på att det har med sadeln att göra.