Det kanns ju lite markligt att aka fran USA's vastkust till Sverige for att fixa en bankdosa och annu markligare hur stelbenta banken ar trots att vi har en personlig bankkontakt som kanner oss och vet precis hur det ligger till.
Men riktig saffran ar alltid eco friendly da den ju inte kan odlas i jatte anlaggningar eller odlas/skordas med maskiner. Jag har lart mig att Saffran fran Iran alltid ar den basta och om man koper Spansk saffran ar det Coupe eller Superior som galler.
Varfor lagger du saffran i rom? det har jag inte hort forut men later interessant.
Och da var det dags att bestalla saffran sa jag kan baka till jul.![]()
Det är webshoppen som heter Ekosaffran men det är ekologiskt, ja. Den är från Iran (Khorasan) och går verkligen inte att jämföra med den spanska och grekiska jag testat.
Rommen får fram smaken ännu mer, med lite råsocker. Det går säkert bra med vilken som helst alkohol men jag gillar romsmaken tillsammans med saffran.